Τόφας-Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων στο ματς με την Τόφας, νίκησε 93-88 στην παράταση και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Αντίπαλος της ομάδας της Κωνσταντινούπολης στον αγώνα της Παρασκευής (18/2) που θα διεξαχθεί στην Προύσα, θα είναι η Γαλατάσαραϊ.

Ελλείψει ΝτεΚολό και Βέσελι, η Φενέρ τα χρειάστηκε (41-21), ενώ από τη στιγμή που η διαφορά παρέμενε συνεχώς σε διψήφια επίπεδα, το μέλλον δεν φάνταζε ευοίωνο.

Η διαφορά δυναμικότητας, όμως, είναι μεγάλη. Με επιμέρους σκορ 14-2 και τον Μαχμούτογλου να αναλαμβάνει δράση στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Τελικά, δεν κατάφεραν να προκριθούν στην κανονική διάρκεια, αλλά στην παράταση. Μικρή σημασία έχει.

Κομβικό σημείο στο έξτρα πεντάλεπτο το τρίποντο του Μαχμούτογλου, ο οποίος μετέτρεψε το 88-87 σε 88-90, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Κορυφαίος των νικητών ο Μαχμούτογλου με 27 πόντους και 7/12 τρίποντα, ενώ οι Πιερ και Μπούκερ πρόσθεσαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, στους 20 πόντους σταμάτησε ο Κουκ και από 18 είχαν οι Ζούμπτσιτς και Σέπερντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-37, 64-52, 76-76 (κ.δ.), 88-93

Νωρίτερα, η Γαλατάσαραϊ νίκησε με 77-62 εκτός έδρας την Γκαζιαντέπ και πήρε το πρώτο εισιτήριο του Final 4.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου, ώσπου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν.

Κορυφαίος ο Ντι Μποστ με 20 πόντους, οι Κέρι Μπλάκσιρ και Ακούν-Πάρσελ είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Γκαζιαντέπ ξεχώρισε ο Άλφα Κάμπα με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 31-36, 49-54, 62-77