Με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε τη Ρίτας Βίλνιους στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Λιθουανίας με 80-60 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Στην πόλη Κλαϊπέδα, που φιλοξένησε το Final 4, ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε επιμέρους σκορ 21-7 στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγει έπειτα από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, όπου η Ρίτας βρισκόταν σε απόσταση ενός σουτ, 39-36.

Οι ψηλοί της Ζαλγκίρις ήταν εκ των κορυφαίων σκόρερ της. Ο ΖακΛεΝτέι πέτυχε 13 πόντους, όσους και ο Εντγκάρας Ουλανόβας, 11 πέτυχε ο Αυστραλός, Τζοκ Λόντεϊλ και 10 πρόσθεσε ο Λούκας Λεκαβίτσιους.

Για τη Ρίτας Βίλνιους, η οποία είχε 4/20 τρίποντα, ο Φρανσίσκο Κρουζ πέτυχε 14 πόντους και ο Μπέντζιους 13.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 39-36, 60-43, 80-60