Οι Μπόστον Σέλτικς δεν άφησαν τους Μαϊάμι Χιτ να πάρουν ανάσα στον τρίτο αγώνα των playoffs της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ και τους νίκησαν με 104-84, εκτός έδρας για το 2-1 στις νίκες.

Στον πρώτο αγώνα μετά από την εντός έδρας ήττα τους από τους Χιτ στο Α’ γύρο των playoffs, οι Σέλτικς έγιναν πολύ σκληροί, κράτησαν στους 84 πόντους τους αντιπάλους τους και πέτυχαν την 9η νίκη τους στους 11 τελευταίους αγώνες κόντρα στο Μαϊάμι.

Η Βοστώνη δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, προηγήθηκε μέχρι και με 29 πόντους και η διαφορά δεν έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο κάτω από τους 18.

Η διαφορά ήταν μεγάλη από την αρχή κι η κυριαρχία της απόλυτη από το πρώτο μέρος που έφτασε στο 61-36 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο!

Ο Τζέισον Τέιτουμ με τον Τζέιλεν Μπράουν πέτυχαν από 22 πόντους για τους νικητές, με τον Τέιτουμ να έχει και 11 ριμπάουντ-6 ασίστ. Άλλους 18 πόντους πρόσθεσε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις και 16 ο Ντέρικ Γουάιτ.

Για το Μαϊάμι που έπαιξε χωρίς τους Μπάτλερ-Ροζίερ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους κι από 15 πέτυχαν Νίκολα Γιόβιτς-Τάιλερ Χίρο.

Τα δωδεκάλεπτα: 12-21, 39-63, 61-87, 84-104