Λάρισα - Απόλλωνας Πάτρας

Μετά τις, εντός προγράμματος, εκτός έδρας ήττες από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, η Λάρισα επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 83-74 του Απόλλωνα Πάτρας.

Επομένως, αν εξαιρεθούν τα ματς με τους σχεδόν… άτρωτους “αιώνιους”, η θεσσαλική ομάδα “τρέχει” 6×6 στην Basket League και βρίσκεται στο 10-11 που τη φέρνει στην οκτάδα.

Ο Απόλλωνας Πάτρας, από την πλευρά του, υποχώρησε στο 7-14, αλλά βρίσκεται σε θέση ισχύος έναντι των Ιωνικού και Ηρακλή στη “μάχη” για την παραμονή.

Οι Μάριν Μάριτς (25π.), Ουσμάν Κρουμπάλι (18π.), Στέφαν Μούντι (15π.), Τζέιλεν Χάντσον (12π.) σημείωσαν τους 70 από τους 83 πόντους της ομάδας τους, η οποία είχε 26 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Απόλλωνας Πάτρας των 11/34 τριπόντων προσπάθησε περισσότερο με τους Ντεζόν Ντέιβις (21π.) και Νίκο Δίπλαρο (18π.).

Η Λάρισα αγωνίστηκε χωρίς τους Ντεβόντε Γκριν και Θοδωρή Ζάρα, όμως, αυτό δεν την εμπόδισε να μπει δυναμικά στο ματς, προτού ο Απόλλωνας ισορροπήσει την αναμέτρηση, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που προανήγγειλε δυνατή μονομαχία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία εκ των δύο ομάδων να υπερτερεί, αφού βρίσκονταν συνεχώς χέρι-χέρι, ενώ οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν ανάλογη, με τη Λάρισα να φτάνει ως το +6 και τους Νίκο Δίπλαρο-Γιώργο Τσαλμπούρη να δείχνουν χαρακτήρα.

Ένα 7-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε το +10 για τη θεσσαλική ομάδα, η οποία στη συνέχεια έκανε σωστή διαχείριση στο προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74