Ο Κεν Μπράουν

Με ηγέτη τον Κεν Μπράουν η Λάρισα νίκησε με 82-73 το απόγευμα της Κυριακής τον Κολοσσό Ρόδου κι έφτασε στην πέμπτη φετινή της νίκη.

Οι Αμερικανοί, έκαναν όλη τη δουλειά για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που ήταν καλύτερη από τον Κολοσσό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και πέτυχε μια πολύτιμη νίκη.

Ο Κεν Μπράουν είχε 18 πόντους με 6/6 τρίποντα και 5 ασίστ, ο Σμιθ 16, ο Ουάσινγκτον 14 με 7 ριμπάουντ και 13 ο Ρας.

Ο Κολοσσός άργησε να μπει στο παιχνίδι, δεν είχε τη συνήθη δράση του στην αντίπαλη ρακέτα και ο Καντέρ πέτυχε 12 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο όταν η ομάδα του κυνηγούσε διαφορές έως 15 πόντων.

Ζάρας (20π. με 4/5 τριπ.0 και Ξανθόπουλος (10π., 7 ασ) ήταν κορυφαίοι του Κολοσσού.

Η Λάρισα άρχισε πολυ καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 14-6 και 20-10 με κινητήριο μοχλό τον Μπράουν.

Οι αλλαγές που έκανε ο Ηλίας Καντζούρης άλλαξαν την εικόνα του Κολοσσού που μείωσε στους 2, αφότου άρχισε τη δεύτερο περίοδος.

Εκεί πήρε την… μπάλα ο Τζέρι Σμιθ και έκανε ένα προσωπικό σερί 10-0 για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι 30-18 στο 13′.

Με το πρώτο καλάθι του Μπράντον Ρας και την καλή δουλειά του Ουάσινγκτον η ομάδα του Παπανικολόπουλου έφτασε τη διαφορά στους 16, 37-21 έχοντας επιβάλει πλήρως το ρυθμό της και παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα.

Ο Θοδωρής Ζάρας με 12 πόντους στο ημίχρονο, κράτησε τον Κολοσσό κοντά, ενώ ο Άντριτς ολοκλήρωσε ένα σερί, αυτή τη φορά για τους φιλοξενούμενους με 10-0 με το οποίο μείωσαν 37-31 πριν λήξει το ημίχρονο με 42-33.

Είναι ενδεικτικό ότι στο 20άλεπτο, ο πρώτος σκόρερ της Stoiximan Basket League, Κερέμ Καντέρ, είχε μόνο 3 πόντους και ο τρίτος σκόρερ, Ντόμινικ Άρτις 2!

Τα σερί εκατέρωθεν συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο με τη Λάρισα να αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο με 6-0 δια χειρών Μπράντον Ρας και να φεύγει με 15 πόντους, 48-33.

Δείτε τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράντον Ρας με την έναρξη της τρίτης περιόδου

Η άνοδος του Καντέρ και η συμβολή του Ξανθόπουλου βοήθησαν τον Κολοσσό να μειώσει τη διαφορά προς το τέλος της τρίτης περιόδου.

Έφτασε πιο κοντά από ποτέ με 1:35 για τα 30:00 όταν μείωσε 58-54.

Την υποψία ντέρμπι έδιωξε ο Κεν Μπράουν που πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν με 4/4 από τα 6,75μ.!

Η διαφορά έφυγε πάλι σε διψήφια νούμερα (68-57, 78-67) κι η Λάρισα πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη στη Stoiximan Basket League, αφήνοντας τον Κολοσσό στο 6-11.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73