Το ρεσιτάλ του Νεμάνια Νέντοβιτς έσωσε από στραβοπάτημα τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους στη Λάρισα το απόγευμα της Κυριακής, αλλά επικράτησε με 90-86.

Ήταν ο εξ αναβολής αγώνας για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας, που πρόσφερε πλούσιο θέαμα και οσμή έκπληξης για 35 λεπτά!

Την έδιωξε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 38 πόντους σε 31:10 συμμετοχής, με 5/6 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 4/5 βολές στην κορυφαία του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού τα δύο τελευταία χρόνια!

Η βελτιωμένη ομάδα του Φώτη Τακιανού, “σόκαρε” τους “πράσινους” από την αρχή και ειδικά με την ευστοχία της από μακριά.

Μετά το αρχικό 8-12, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα κι έφτασαν σε διαφορές που έμοιαζαν με… τυπογραφικό λάθος! 29-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, 37-21 με 7:53 για το ημίχρονο με τους Μούντι (14π.), Ζάρα (11π. με 3/3 τριπ.) και τον Μάριτς να “βομβαρδίζουν” το καλάθι της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Στο πρώτο 20άλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 τρίποντα!

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έδειξε από την αρχή τις δικές του διαθέσεις και είχε ήδη 18 πόντους στο ημίχρονο, μόνο που η ομάδα του, ήταν 13 πόντους πίσω στο σκορ, 50-37, σε δείγμα της μεγάλης της αδυναμίας στην άμυνα.

Ίσως η κόπωση με σερί αγώνες, αφού προηγήθηκε “διαβολοβδομάδα’ στη Euroleague, με τον Νέντοβιτς να μην παίζει στη Βαρκελώνη, ίσως κι οι απουσίες των Παπαπέτρου-Έβανς, κι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειχνε αργή, δίχως συγκέντρωση και ενέργεια.

Κι αν οι Μούντι-Ζάρας-Μάριτς έμειναν άποντοι στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λάρισα δεν έχασε το ρυθμό της. Ήταν η σειρά του Ντεβόντε Γκριν, με 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και μάλιστα τους επτά τελευταίους της ομάδας του στο δεκάλεπτο.

Άλλους έξι πρόσφερε ο Χάντσον και η ομάδα του Τακιανού ήταν στο +10, 66-56 μετά από 30 λεπτά αγώνα! Διάστημα στο οποίο ο Νέντοβιτς είχε φτάσει στους 27 πόντους, αλλά πέραν αυτού, ουδείς!

Μάλιστα η Λάρισα είχε φτάσει στο +19, μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο 56-37 μετά από 21:25 αγώνα!

Ο ρεσιτάλ του Σέρβου συνεχίστηκε στη Δ’ περίοδο και παρά τα φάουλ που φορτώθηκε. Ο Νέντοβιτς έφτασε στους 35 πόντους όταν ισοφάρισε 71-71 με 6:50 για τη λήξη, έχοντας ήδη 7/13 τρίποντα.

Με 6:15 για τη λήξη και καλάθι του Σαντ Ρος, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, 73-71 κι έφτασε στο +6, 85-79. Όμως οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα. Ο Μούντι μείωσε με τρίποντο 82-85 με 1:08 για το τέλος.

Πάλι ο Κουβανός των “πράσινων”, που έκανε αισθητή την παρουσία του στη Δ’ περίοδο, πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στα 42” και με 2 βολές έκανε το 82-87.

Ο Τσαϊρέλης μείωσε 84-87, όμως ο Νέντοβιτς κράτησε το καλύτερο για το τέλος, αφού στα 14” ευστόχησε σε τρίποντο από τα 9-10 μέτρα για το 90-84!

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 17 (1), Κρουμπάλι 11 (2), Τσαϊρέλης 4, Γκριν 9 (1), Μούντι 19 (4), Ζάρας 13 (3), Καράμπελας, Παπαντωνίου, Μπέρζινς, Μάριτς 15.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (1), Νέντοβιτς 38 (8), Σαντ-Ρος 9, Μέικον 10 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 4, Γιόβιτς 7 (1).