Κόφι
Ο Κρις Κόφι

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε στην παράταση την Οπάβα με 100-97 στην Τσεχία, στο τελευταίο του παιχνίδι για τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Στο play-in με στόχο τις δύο νίκες για την πρόκριση στους “16”, θα παίξουν Λε Μαν-Προμηθέας Πάτρας και Ρίτας Βίλνιους-Περιστέρι, με τις ελληνικές ομάδες να αγωνίζονται με μειονέκτημα έδρας.

Στον άλλο αγώνα στον όμιλο του Προμηθέα, η Ρίτας Βίλνιους λύγισε στην εκπνοή την Ντιζόν με 79-77 και “κλείδωσε” τη 2η θέση, ενώ το Περιστέρι bwin υποδέχεται αυτή την ώρα τη Μάλαγα (το τζάμπολ έγινε στις 21:30), σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα.

Χωρίς τους Χάντερ Χέιλ, Τιμ Φρειζίερ και Χάιμε Ετσενίκε, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να λυγίσει τους Τσέχους, που πάλεψαν για την πρώτη τους νίκη.

Ο Προμηθέας βασίστηκε στην πεντάδα που αποτελούσαν οι Άντονι Κάουαν (30π., 11ασ., 5ρ.), Κρις Κόφι (25π., 9ρ., 5ασ.), Κάμερον Ρέινολντς (16π., 7ρ.), Αντώνης Κόνιαρης (13π., 5ασ.) και ΝτεΣόν Στέφενς (10π., 5ρ.).

Για την Οπάβα προσπάθησαν οι Γιάκουμπ Σιρίνα (20π.), Μαρκές Τάουνς (19π., 8ρ., 6ασ.), Γιάκουμπ Μόκραν (14π., 11ρ.) και Άνταμ Πέχατσεκ (14π.).

Η Οπάβα προηγήθηκε με 11-5 στο ξεκίνημα του αγώνα και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είπε στους παίκτες του στο τάιμ άουτ: “Μη βαριέστε, μην είστε τεμπέληδες”!

Ο Προμηθέας… ξύπνησε και προηγήθηκε (24-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 51-52.

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με την Οπάβα να προηγείται με 77-76.

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Με το σκορ στο 89-91, ο Κάουαν είχε 0/2 βολές, ο Μαρκές Τάουνς έβαλε 2/3 βολές στα 1.9” (91-91), ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Εκεί, ο Προμηθέας ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη με 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91 (κ.α.), 97-100 (παρ.)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες