Βίρτους

Αρνητικό πρόσημο είχε για τη Βίρτους Μπολόνια και την Αρμάνι Μιλάνο η 23η αγωνιστική της Lega Basket.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπεσε θύμα της “επτάψυχης” Πέζαρο, γνωρίζοντας την ήττα με 87-86 στην παράταση του αγώνα της Vitrifrigo Arena.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίστηκαν με τρίποντο του Μαρκίς ΜακΝτάφι στα 35” της κανονικής διάρκειας και στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ούτε ο Αβούντου Αμπάς ούτε ο Ματέο Ταμπόνε κατάφεραν να χαρίσουν τη νίκη στις ομάδες τους.

Στα 7’8” πριν από το τέλος της παράτασης, ο Μπελινέλι έγραψε το 86-86 με 3/3 βολές, αλλά έπειτα από άστοχο σουτ του ΜακΝτάφι, ο Αντρέα Τσιντσαρίνι πήρε ριμπάουντ και φάουλ.

Με 0’8” να απομένουν, o 37χρονος έγραψε το 87-86 χάρη σε 1/2 βολές και ανέβασε την προτελευταία Πέζαρο στο ελπιδοφόρο 7-16.

Η Βίρτους, από την πλευρά της, έπεσε στο 16-7, έχασε την ευκαιρία να πιάσει την πρωτοπόρο Μπρέσια και απέκτησε συγκάτοικο στη 2η θέση τη Βενέτσια.

Μαρκίς ΜακΝτάφι (23π.-8ρ.), Αντρέα Τσιντσαρίνι (19π.-6ρ.-8ασ.), Λεονάρντο Τότε (13π.-8ρ.), Τζάστιν Ράιτ-Φόρμαν (12π.) και Βαλέριο Ματσόλα (7π.-11ρ.), διακρίθηκαν για την Πέζαρο.

Στον αντίποδα, ο Μάρκο Μπελινέλι μέτρησε 18π. με 3/10 τρίποντα, ο Τόκο Σενγκέλια 16π. με 2/7 δίποντα (συν 10ρ.), ο Τζόρνταν Μίκι 16π.-8ρ. και ο Ίφε Λούντμπεργκ 15π.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-53, 72-72, 87-86 παρ.

Τα highlights της αναμέτρησης:

Βενέτσια

Λίγο νωρίτερα, παρά την τιτάνια προσπάθεια της τέταρτης περιόδου, η Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε την ήττα από τη Βενέτσια στο “Τζουζέπε Ταλιέρτσιο“, με σκορ 78-72.

Ρεϊζόν Τάκερ (14π.-6ρ.), Μάρκο Σπίσου (13π.-6ασ.), Τζεφ Μπρουκς (10π.-8ρ.) και Αμεντέο Τεσιτόρι (10π.-5ρ.3ασ.), έφεραν τους γηπεδούχους στο 16-7.

Σαμπάζ Νέιπιερ (18π.) και Νίκολα Μίροτιτς (16π.-8ρ., αλλά 1/6 τρίποντα), δεν αρκούσαν για την αποφυγή του 15-8.

Το τρίποντο του Σαβόν Σιλντς στο 01:09 πριν από τη λήξη έγραψε το ελπιδοφόρο 76-72 για τη Μιλάνο, προτού ο Μπρουκς καταφέρει μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Μίροτιτς (στα 29’4”) και διατηρήσει αυτό το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-40, 65-49, 78-72