Οι Λος Άντζελες Λέικερς με οδηγό και πάλι τον Άντονι Ντέιβις έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 127-110 επί των Μάβερικς του Ντόντσις, που προσπάθησε αλλά ήταν πάλι πολύ μόνος.

Ο Ντόντσιτς επέστρεψε μετά από απουσία τριών αγώνων σημειώνοντας μάλιστα triple double με 33 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ (σε 33 λεπτά), όμως δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στο Ντάλας.

Από την άλλη ο Άντονι Ντέιβις που έφτασε με τη σειρά του σε απόσταση αναπνοής από ενα triple double  είχε 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 33 λεπτά.

Παράλληλα ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους και ο Ντα’ Άντζελο Ράσελ πρόσθεσε 29 πόντους.

Αντίθετα οι Μάβερικς εκτός του Ντόντσιτς δεν διακρίθηκε κάποιος, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να ολοκληρώνει το ματς με 12 πόντους και 4/16 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 55-53, 97-80, 127-110.

NBA 2023-24: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη