Ένα τρίλεπτο όπου έμειναν χωρίς σκορ «πλήρωσε» η Εθνική Κορασίδων στην αναμέτρηση με τη Λετονία (62-51) γνωρίζοντας την ήττα και θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία σε πρώτη φάση στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (18/8, 16.30), καθώς αγωνίζεται για τις θέσεις 13-16 της τελικής κατάταξης.

Οι Κορασίδες πλέον για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στην Β’ Κατηγορία (οδηγούνται οι ομάδες από τις θέσεις 14-16) θα πρέπει να κερδίσουν και τα δυο παιχνίδια που θα δώσουν αρχής γενομένης εκείνο με την Πορτογαλία.

Όσον αφορά το παιχνίδι η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα (4-7 στο 6’), φτάνοντας στο +5 (9-14, στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Λετονία αντέδρασε και έφερε τον αγώνα σε ισορροπία (20-20 στο 15’), όμως με τις Λιανούδη, Σταθοπούλου και Χωλοπούλου οι Κορασίδες έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο μ΄ ένα ισχνό προβάδισμα (22-23 στο 20’). Στην επανάληψη, η διαφορά διευρύνθηκε (24-29 στο 22.30’’), όμως στο τέλος του τρίτου 10λεπτου η Λετονία πήρε τον έλεγχο (42-40 στο 30’).

Ωστόσο, ένα επιμέρους 12-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου που έκαναν τα κορίτσια της Λετονίας μετατρέποντας το σκορ σε 54-40 (στο 33’) αποδείχθηκε καταλυτικό, καθώς όσο κι αν προσπάθησε η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να επιστρέψει γνωρίζοντας την ήττα που έδωσε στη νικήτρια ομάδα τη δυνατότητα να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία.

Οι διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο), Ντορλ (Ιταλία).

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 22-23, 42-40, 62-51.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 16 (11ρ.), Καρρά 3 (1), Καζάκη 2, Λιανούδη 6, Σταθοπούλου 10, Ανδρέου, Μπαλτζή, Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Σύρπα 10.