Τη δεύτερη ήττα στο Eurocup γνώρισε ο Άρης αυτή τη φορά στη Λιθουανία από τη Λιετκαμπέλις με 84-74, για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Βέβαια, πιο πολύ και από την ήττα οι «κίτρινοι» στενοχωρήθηκαν για τον τραυματισμό του Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς (διάστρεμμα) στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα, δεν έφτανε η απώλεια του παίκτη του Άρη, καθώς με δυο τεχνικές ποινές 2.56 πριν το τέλος αποβλήθηκε ο προπονητής Γιάννης Καστρίτης.

Ο Ντεϊβίντας Σιρβίδις με 21 πόντους και ο Γκεντιμίνας Όρελικ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των Λιθουανών.

Από την ελληνική ομάδα ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, ενώ double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ έκανε ο Σίλβιο ντε Σόουζα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Άρης βρέθηκε μπροστά (7-9, στο 4’), όμως η Λιετκαμπέλις αντέδρασε και με ένα σερί 11-0 πήρε τον έλεγχο (18-9). Με πέντε πόντους από τον Σίλβιο ντε Σόουζα και δύο από τον Βασίλη Τολιόπουλο οι «κίιτρινοι» πλησίασαν στο -3 (18-15, 7′), ενώ το 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 23-20 (στο 10’).

Με πιεστική άμυνα, ο Άρης επέστρεψε για τα καλά (25-26 στο 12.30’’). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (31-26 στο 15’). Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, καθώς ο Γκεντιμίνας Όρελικ κόλλησε πάνω του σε προσπάθεια για σουτ. Ο παίκτης του Άρη αποχώρησε από το παρκέ, ενώ εκείνος της Λιετκαμπέλις χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ.

Τις τρεις βολές εκτέλεσε ο Βασίλης Τολιόπουλος, διαμορφώνοντας το 31-29. Ο Σίλβιο ντε Σόουζα έφερε το σκορ στα ίσια (31-31, 16′), όμως οι Λιθουανοί πήγαν στα αποδυτήρια στο +7 (43-36, 20′), καθώς ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (7/12 τρίποντα, 58.3%). Την ίδια στιγμή ο Άρης είχε 2/12 τρίποντα!

Με τρία σουτ από τα 6.75 από τους Τολιόπουλο, Μποχωρίδη και Γκάλινατ ο Άρης πλησίασε σε απόσταση… βολής (51-49 στο 25′), όμως, πάλι η Λιετκαμπέλις ξέφυγε με 8 πόντους (61-53 στο 28′). Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε μεγάλη εμφάνιση και έφερε τον αγώνα στο… σουτ ( (61-59, 30′) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Λιετκαμπέλις πάτησε… γκάζι στην τελευταία περίοδο με ένα σερί 8-0, ξέφυγε (69-59 στο 33’) και έκτοτε δεν μπόρεσε ο Άρης να αντιδράσει.

ΟΙ ΔΙΑΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ουντιάνσκι, Μπίτνερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74.