Η Ρεάλ Μαδρίτης, που έρχεται στην Ελλάδα για δύο αγώνες, την Τρίτη (5/12) με τον Ολυμπιακό και την Πέμπτη (7/12) με τον Παναθηναϊκό νίκησε το μεσημέρι της Κυριακής την Μπρεογάν με 91-58 για τη 12η αγωνιστική της Liga Endesa.

Η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στο 11-1 ρεκόρ στο πρωτάθλημα Ισπανίας, έχοντας εύκολο έργο στην εντός έδρας συνάντησή της με την προτελευταία, Μπρεογάν (3-9).

Μετά το νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν και επέτρεψαν μόλις 39 πόντους σε 30 λεπτά, στον αντίπαλό τους.

Ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 17 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ο 17χρονος πιτσιρικάς Ούγκο Γκονζάλεθ πέτυχε 12 πόντους σε 14 λεπτά με 3/4 σουτ, 4/4 βολές, ενώ 11 πόντους είχε ο Χεζόνια κι από 10 Κοσέρ και Αλοθέν.

Πολλοί βασικοί έπαιξαν λίγο, ενώ εκτός 12άδας ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ και ο Ρούντι, όπως και ο τραυματίας Γιαμπουσέλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-28, 68-40, 91-58

Νωρίς το μεσημέρι έγινε και ο αγώνας της Γκραν Κανάρια με την Παλένθια, με τους νησιώτες να κερδίζουν με το επιβλητικό 100-73.

Η Γκραν Κανάρια υποδέχεται τον Άρη την Τετάρτη (6/12, 22:00) για το EuroCup.

Έφτασε σε 7-5 ρεκόρ, απέναντι στο 1-11 της Παλένθια έχοντας πρώτους σκόρερ τους Λάντεσμπεργκ (25π., σε 19 λεπτά) και Χαπ (20π.).