Μπασκόνια

Υπό το βλέμμα 15.504 θεατών, η Μπασκόνια επικράτησε 92-72 της Μπιλμπάο, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Liga Endesa.

Αυτός ήταν ο αγώνας πρωταθλήματος με την τέταρτη μεγαλύτερη προσέλευση φιλάθλων για το συγκεκριμένο γήπεδο, καθώς δύο φορές κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης τα εισιτήρια ήταν 15.544 και άλλη μία φορά κατά του ίδιου αντιπάλου, 15.512 καρεκλάκια βρήκαν κάτοχο.

Πάρτε μια γεύση από την ατμόσφαιρα:

H κορυφαία προσέλευση της πενταετίας:

Σε 19 επισκέψεις στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα“, οι φιλοξενούμενοι είχαν καταγράψει μόλις μία νίκη (εν έτει 2007), επομένως το έργο τους ήταν δύσκολο.

Οι ελπίδες της Μπιλμπάο μετά το υπέρ της 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο αποδείχθηκαν φρούδες, αρχής γενομένης από τα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου.

Ο Μάρκους Χάουαρντ είχε ήδη 13 πόντους και η βελτιωμένη αμυντικά Μπασκόνια μπήκε στο β’ μέρος από το +9, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Τρίποντο του Ρογκαβόπουλου:

Ο Χάουαρντ μπορεί να σίγησε στη συνέχεια (συνολικά έβαλε 16π.), αλλά ο Τσίμα Μονέκε αποδείχθηκε άξιος διάδοχος, καταγράφοντας 14π.-6ρ.-4ασ., ο Βάνια Μαρίνκοβιτς προσέθεσε 11π., ο Καλίφα Ντιόπ 10π.-8ρ. και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ 9π.-5ασ.

Η Μπασκόνια έφτασε στο 2-1 και χαμογέλασε στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, φτάνοντας στο 33-8 επί της συμπολίτισσας Μπιλμπάο με σερί 8-0 (και διψήφιες όλες τις διαφορές).

Το show του Μονέκε:

Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι έπεσαν στο 1-1, ο Τρίγκβι Χλίνασον έκανε τη διαφορά με 13π.-8ρ.-5ασ., ο Κρίστιαν Κουλαμάε είχε 12π. και ο Άνταμ Σμιθ 11π.-4ασ.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος της Μπασκόνια είχε 13 πόντους (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ σε 21:30, ενώ ο Γιώργος Τσαλμπούρης της Μπιλμπάο είχε 0/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα σε 11:14.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-31, 67-47, 92-72