Ο Λίλαρντ αποφάσισε να παίξει και για τον Αντετοκούνμπο και οδήγησε τους Μπακς σε μία σπουδαία νίκη επί των Κλίπερς με 113-106.

Ο Giannis δεν αγωνίστηκε γιατί αισθάνθηκε ενοχλήσεις  στον αχίλλειο του αριστερού του ποδιού στο ζέσταμα και έμεινε εκτός για τρίτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ετσι το Μιλγουόκι χωρίς και τον Κρις Μίντλετον, βρήκε στο πρόσωπο του Λίλαρντ τον ήρωα του αγώνα, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 41-21.

Ο Dame έκλεισε τον αγώνα με 41 πόντους (8/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 13/13 βολές) σε 42 λεπτά. ΑΠίθανη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ο Πόρτις με double-double (28 πόντοι, 16 ριμπάουντ) σε 30 λεπτά.

Από την άλλη οι Κλίπερς έπεσαν στο 39-20, με τους Χάρντεν και Τζορτζ να έχουν από 29 πόντους. Μέτρια εμφάνιση από τον  Κουάι Λέοναρντ που έβαλε 16 από 6/19 σουτ.

Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών είναι ιδιαίτερα απαιτητικό για τους Μπακς που σε διάστημα μία εβδομάδας έχουν εκτός έδρας αγώνες με τους Γουόριορς, Λέικερς, Κλίπερς και Κινγκς.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-35, 48-55, 73-81, 113-106.