Λιετκαμπέλις Καλαϊτζάκης

Με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να σημειώνει 14 πόντους, η Λιετκαμπέλις επικράτησε 95-73 εκτός έδρας της Γιουβέντους Ουτένα και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Νέναντ Τσάνακ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο “Utenos Daugiafunkcis” και το Σάββατο (7/5) στις 17:00, ως γηπεδούχος, θα έχει την ευκαιρία να προκριθεί στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λιετκαμπέλις έφτασε μέχρι το +9, στο δεύτερο ως το +15, στο τρίτο μέχρι το +21 και στο τέταρτο ως το +25.

O Καλαϊτζάκης σημείωσε 14 πόντους (2/3δ., 3/6τρ., 1/2β.), πήρε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ για 1 λάθος και έκανε 2 κλεψίματα σε 23:23.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Γκεντιμίνας Ορέλικ με 18 πόντους (συν 6ρ.-6ασ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τζόρτζε Γκάγκιτς (11π.), Κάρολις Γκιεντράιτις (10π.), Κριστούπας Ζεμάιτις (10π.).

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Βλάντισλαβ Κορένιουκ σταμάτησε στους 22 πόντους και ο Πάτρικ Μίλερ στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 32-41, 48-66, 73-95

Στο ματς που προηγήθηκε, με πρωταγωνιστές τους Ζιγκιμάντας Γιαναβίτσιους (21π., 6ασ.), Ντεϊβίντας Γκαϊλίους (17π., 6ασ.) και Μπένας Γκριτσιούνας (16π., 9ρ.), η Νεπτούνας επικράτησε 70-68 της Ζαλγκίρις και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Ο σύλλογος του Κάουνας πήρε προβάδισμα 6 πόντων στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης της “Švyturio Arena” και το ανέβασε στο +10 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Έκτοτε, η Νεπτούνας ψαλίδισε τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να αποσπαστεί πάνω από 4 πόντους.

Το ίδιο συνέβη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ώσπου ο Γκαϊλίους έγραψε το 68-66 με 2/2 βολές στα 10”.

Ο Κάρολις Λουκοσιούνας ισοφάρισε με δίποντο στα 2” και όλα έδειχναν παράταση, αλλά ο Γκαΐλιους κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε 1/3 βολές και πέτυχε το 69-68, προτού ο ίδιος παίκτης διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με 1/2 βολές.

Λούκας Λεκαβίτσιους (17π.) και Ζοφρί Λοβέρν (14π.) προσπάθησαν περισσότερο για τη Ζαλγκίρις, η οποία θα υποδεχθεί τη Νεπτούνας στις 7 Μαΐου (19:00), με έπαθλο το 2-1 στη σειρά, προτού η σειρά επιστρέψει στη “Švyturio Arena” τη Δευτέρα (9/5).

Στο μεταξύ, ανησυχία επικρατεί στις τάξεις των φιλοξενούμενων, καθώς ο Εντγκάρας Ουλανόβας τραυματίστηκε στο πόδι, αποχώρησε 31” πριν από το τέλος της β’ περιόδου και δεν επανεμφανίστηκε στο παρκέ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα ever της ομάδας του Κάουνας στην προημιτελική φάση του πρωταθλήματος και η πρώτη της τελευταίας τριετίας από τη Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-38, 49-48, 70-68