Μονακό

Η 15η Ιουνίου 2023 θα μνημονεύεται για πάντα στην κοινωνία του Μονακό, αφού η ομάδα μπάσκετ κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Λίγες εβδομάδες μετά την παρθενική της συμμετοχή σε Final 4 EuroLeague, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς “σκούπισε” με 3-0 την αξιόμαχη σε όλη τη σεζόν Μετροπολιτάν και ανέβηκε στον θρόνο.

Την Πέμπτη, η Μονακό επικράτησε 92-85 στο “Φιλίπ Σατριέ”, το κεντρικό στάδιο δηλαδή που διεξάγεται το Roland Garros.

Τα highlights:

Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ και Τζόρνταν Λόιντ ηγήθηκαν των τυπικά φιλοξενούμενων, αφού είχαν από 22 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Έλι Οκόμπο ακολούθησε με 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Γιοάν Μακουντού προσέθεσε 9π. και 6ρ.

Η Μετροπολιτάν, από την πλευρά της, προσπάθησε να κρατηθεί στη σειρά με τους Βίκτορ Γουεμπανιάμα (22π.-7ρ.), Τασόν Τόμας (20π.-5ασ.) και Ντεβάντε Τζόουνς (16π.-5ασ.).

Κι όμως, ο αγώνας δεν εξελισσόταν καλά για τη Μονακό. Ξεκίνημα με 9-0, συνέχεια με 32-16 και κλείσιμο του ημιχρόνου στο 53-44. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν πάντα μπροστά.

Με γκολ-φάουλ του Οκόμπο στα 03:31, η ομάδα του Ομπράντοβιτς προσπέρασε για πρώτη φορά (81-82). Ακολούθησαν τέσσερις εναλλαγές στο προβάδισμα. Τελικά η μπίλια έκατσε στο… κόκκινο.

Αρχικά ο Λόιντ έγραψε το 85-88 στα 50,6”, έπειτα ο Μπάρι Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο και, κατόπιν, στα 24,9”, ο Λόιντ το έβαλε από το… σπίτι του για το 85-91.

Ο Γουεμπανιάμα αστόχησε σε τρίποντο, ο καταλυτικός στα τελευταία λεπτά Λόιντ πήρε το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 53-44, 70-63, 85-92

Δείτε photos & διάφορα videos από την αναμέτρηση, τους πανηγυρισμούς και την απονομή στη Μονακό: