Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Ισραήλ για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League, αναζητώντας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση με αντίπαλο την Χάποελ Χολόν. Όμως, οι Ισραηλινοί είχαν διαφορετικά σχέδια και πήραν την νίκη στο τέλος με 72-68.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε δίχως νίκη και στην τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων και θα πρέπει να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια για να προλάβει το “τρένο” της πρόκρισης.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και πήραν πολλές φορές το προβάδισμα στο πρώτο μισό, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά και έχοντας καλή απόδοση στο αμυντικό σκέλος, όπου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισε καλά τους χώρους και δεν άφησε πολλά ελεύθερα σουτ. Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Φιλ Γκος, ο οποίος έκανε συγκλονιστική προσπάθεια, πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Όμως, ο ΠΑΟΚ προδόθηκε από την αστοχία του στο δεύτερο ημίχρονο, για την οποία δεν βρήκε “αντίδοτο” και ενώ μπορούσε, έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν 13/31 δίποντα. Από την άλλη, η Χάποελ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Καλίφ Γουιάτ με 14 πόντους.

Ωστόσο η ελληνική ομάδα φεύγει με πολλά παράπονα από τους διαιτητές γιατί ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί βρίσκονταν διαρκώς στη γραμμή των ελευθέρων βολών από όπου σούταραν… 36 φορές σε όλο το ματς! Ο δε ΠΑΟΚ εκτέλεσε 18 βολές.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ θέλει άμεσα βαθμούς αν θέλει να ελπίζει για τη συνέχεια καθώς έχει μείνει πολύ πίσω, ήδη από την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σαμίρ) Γουιατ 14 (1), Γουάλντεν 12 (1), Άτκινς 6, Κλάιν 9 (1), Ντ. Τζόουνς  13 (2), Σίμον 2, Πνίνι 9, Χαρούς, Σ. Τζόουνς 7

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 2,  Αθηναίου 8 (1), Τέπιτς 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 1, Πόουπ 2, Χάτσερ 7 (2), Γκάρετ 2, Γκος 23 (4)