Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 88-94 στην παράταση από τη Φενέρμπαχτσε την Τρίτη στη 18η αγωνιστική της EuroLeague, χάνοντας την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι στο τέλος της κανονικής διάρκειας (78-78).

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, μολονότι έπαιζαν δύο ομάδες με πέντε σερί ήττες στη διοργάνωση, το οποίο καθήλωσε όποιον το παρακολούθησε για την εξέλιξη, τη μαχητικότητα.

Μια λάθος επαναφορά στα 24” και ένα λάθος των διαιτητών στα 5” που δεν έδωσαν, στην ισοπαλία, φάουλ του Μπούκερ στον Πονίτκα, στέρησαν στον Παναθηναϊκό τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο κορυφαίος παίκτης της Φενέρμπαχτσε, Νάιτζελ Χέιζ (24π.), της χάρισε τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε 26 επιθετικά ριμπάουντ, από τα 45 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα της Φενέρμπαχτσε, έκανε καλή εμφάνιση, όμως το φινάλε τον αδίκησε και τον άφησε στο 6-12 ρεκόρ, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στο 11-7.

Ο Μπέικον πέτυχε 24 πόντους, ο Πονίτκα είχε 14 πόντους-12 ριμπάουντ, τα 10 επιθετικά, όμως ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μένει από δυνάμεις στο τέλος, στην καλύτερή του παρουσία τον τελευταίο μήνα.

Το ΟΑΚΑ ήταν παγωμένο, ως φυσικό επακόλουθο των τελευταίων εμφανίσεων και των πέντε συνεχόμενων ηττών στη EuroLeague, συν την εμφάνιση στον πρόσφατο αγώνα με το Περιστέρι στην Basket League.

Με τον λιγότερο κόσμο φέτος σε αγώνα της EuroLeague, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμοιαζαν εξίσου “παγωμένοι” στην αρχή, με τρία λάθη στις πέντε πρώτες επιθέσεις, αλλά σύντομα, οι ανάγκες του αγώνα και το ένστικτο, άλλαξαν την εικόνα.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 8-6 από 1-6 και έφτασε στο 19-18 της πρώτης περιόδου, απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, που με τη σειρά της, έδειχνε να μην έχει καλό ρυθμό.

Άλλωστε κι η ομάδα του Ιτούδη, από πέντε σερί ήττες στη EuroLeague πήγε στο ΟΑΚΑ κι ασφαλώς, δεν θύμισε την ομάδα που άρχισε εντυπωσιακά στη σεζόν.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τον Ντουέιν Μπέικον έδωσαν αρχικά ενέργεια σε παρκέ αλλά και εξέδρα, αλλά ο Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν ο παίκτης-κλειδί για να αποκτήσουν οι “πράσινοι” αυτοπεποίθηση και να νιώσουν ότι μπορούν να επανέλθουν στις νίκες.

Ο Λιθουανός, πήρε 5 από τα 10 επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του στο πρώτο μέρος, που έκαναν τη διαφορά στον αγώνα και με 11 πόντους του Μπέικον, χωρίς μάλιστα να εκβιάσει προσπάθειες, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε 39-36 στην ανάπαυλα.

Σε όλη την τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα, το οποίο μάλιστα έφτασε δύο φορές στους επτά πόντους, 43-36 και 49-42!

Συνέχισε να κάνει καλή δουλειά στο επιθετικό ριμπάουντ, με τον Πονίτκα αυτήν τη φορά, ήταν σοβαρός στην περιφερειακή του άμυνα και μόνο όταν έπρεπε να βγει ο Γκουντάιτις για δύο ανάσες, ένιωσε τους ψηλούς της Φενέρμπαχτσε να του κάνουν ζημιά.

Ισοφάρισαν 49-49, με 8 πόντους του Χέιζ σε αυτό το διάστημα, όμως τα τρίποντα Γουίλιαμς-Λι τον έστειλαν πάλι στο +6, συντήρησαν προβάδισμα και καλή ατμόσφαιρα μέχρι τα 30′ όπου το σκορ έφτασε στο 59-51 με το buzzer του Μπέικον για τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, έως εκείνο το σημείο!

Η αστοχία όμως στο μεγαλύτερο μέρος του τελευταίου δεκαλέπτου, δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να πάει με την ασφάλεια που θα της επέτρεπαν τα διαρκή επιθετικά της ριμπάουντ. Ο Μπέικον ζήτησε αλλαγή γιατί ένιωσε ενοχλήσεις, οι “πράσινοι” είχαν 0/6 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά, αρχίζοντας κι όλας να βγάζουν σημάδια κόπωσης κι η φενέρμπαχτσε πλησίασε στον πόντο, 63-62.

Ένα πολύ γρήγορο 5-0 από Λι και τρίποντο του Μπέικον (68-62) έδωσαν ξανά σφυγμό, όμως η Φενέρμπαχτσε απάντησε με τρίποντα, Μπούκερ και Νικ Καλάθη κι έμεινε σε απόσταση αναπνοής, 74-73 στα 2:07!

Το 78-73 ήρθε με δύο -ακόμα- επιθετικά ριμπάουντ του Πονίτκα που κατέθεσε ψυχή κι έφτασε στα 7, αλλά και 2 βολές του Αρτούρας Γκουντάιτις στην ασυνήθιστη φετινή συνθήκη από τη γραμμή.

Ο Έντουαρντς που πέτυχε 12 πόντους στην τελευταία περίοδο μείωσε σε 78-75 και ο Γκούντουριτς ισοφάρισε 78-78 από λάθος επαναφορά του Λι, δίχως σκαλοπάτι στα 24”.

Στην τελευταία επίθεση, το video δείχνει κραυγαλέο φάουλ του Μπούκερ στον Πονίτκα στα 5”, όμως οι διαιτητές δίνουν απλή επαναφορά.

Ο Μπέικον αστοχεί, ο Πονίτκα παίρνει κι άλλο επιθετικό ριμπάουντ και χάνει όμως το σουτ, για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση με 78-78.

Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε για πρώτη φορά, μετά το πρώτο ημίχρονο, έχοντας αίφνης το επιθετικό ριμπάουντ δικό της όπλο. Απλά το αξιοποιούσε περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, σε αναλογία ριμπάουντ-πόντων και προηγήθηκε 87-85 με 103 δεύτερα για τα 45′!

Στο λεπτό για το τέλος, ο Νάιτζελ Χέιζ πέτυχε ένα τρίποντο στη λήξη των 24” για το +5 της Φενέρμπαχτσε κι ο ίδιος, έκανε το 92-87 στα 34”!

Tα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78 (κ.α.) 88-94 (παρ.)