Ο Προμηθέας ”καθάρισε” τον ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League για δεύτερη σερί χρονιά, χάρη στη νίκη με 76-68 στην Πυλαία.

Ο ΠΑΟΚ προέβαλε σημαντική αντίσταση, όμως ο Προμηθέας σημείωσε 28 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη με 76-68 στην Πυλαία και πέρασε στα ημιτελικά της Betshop Basket League με 2-0.

Χάρη στους Φιλ Γκος (17π.) και Τζόντρε Τζέφερσον (18π.), ο ”Δικέφαλος του Βορρά” που κατέβηκε με 6 επαγγελματίες και 3 εφήβους, πάλεψε για τη νίκη.

Οι Πατρινοί ήταν χαλαροί, κάτι που ο Μάκης Γιατράς προσπαθούσε να αλλάξει με παρατηρήσεις, όμως δεν κινδύνευαν να χάσουν την διαφορά. Στο τέλος σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν το μπάσκετ που τους χαρακτήρισε φέτος και προκρίθηκαν εμφατικά.

Πολύτιμοι οι Λεωνίδας Κασελάκης (15π.-4ασ.), Νίκος Γκίκας (10π.-5ασ.), Αλεξάντερ Λίποβι (12π.-5ριμπ.), Χρήστος Σαλούστρος (12π.-7ριμπ) και Τερέλ Παρκς (7π.-10ριμπ).

Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, το τέμπο ήταν αργό και οι γηπεδούχοι ήθελαν να το εκμεταλλευτούν. Μόλις οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… γκάζι, οι κουρασμένοι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και η διαφορά ξέφυγε απότομα.

Ο Απόλλων Τσόχλας με τρίποντο διατήρησε το προβάδισμα του ”Δικεφάλου” με τη λήξη της τρίτης περιόδου, ένα προβάδισμα που στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσε να ”κλέψει” ο Προμηθέας. Τελικά, η νίκη ήρθε για τους Πατρινούς που περιμένουν την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76