Εφιαλτικό ήταν το τελευταίο 8λεπτο της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Μάλαγα στην Ανδαλουσία, όπου η «Ένωση» διαλύθηκε (88-66), στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι έπαιξαν συνολικά πολύ καλά για 32 λεπτά και ήταν σε… απόσταση αναπνοής (59-58 στο 32’) έχοντας σημαντικές απουσίες των Φρέζιερ και Μάντσεν τελικά κατέρρευσε!

Με ένα εντυπωσιακό 19-2 η Μάλαγα με πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Πέρι (τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 6 ασίστ) ξέφυγε από το εύθραυστο 59-58 και προηγήθηκε με 78-60 (στο 36.30’’’).

Εκεί, όλα είχαν τελειώσει. Η ΑΕΚ έμοιαζε να έχει μείνει από… βενζίνη απέναντι στη Μάλαγα που είχε σε εξαιρετική ημέρα και τον Ντέιβιντ Κράβις (22 πόντους). Ο Αιζάια Μάιλς ήταν εξαιρετικός για την ΑΕΚόπως και ο Ακίλ Μίτσελ κοντά στο καλάθι (είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ελληνική ομάδα.

Η Μάλαγα μπήκε με εκνευριστική ευστοχία στο πρώτο 10λεπτο (29-20) έχοντας 8/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Ο Μάιλς ήταν η βασική απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων. Με την άνοδο του Ακίλ Μίτσελ η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βρέθηκε μέσα στο ματς στο ημίχρονο (44-39).

Ο Κέντρικ Πέρι, που ως εκείνο το σημείο είχε 12 πόντους και 5 ασίστ, κάθισε στον πάγκο με 4 φάουλ! Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να προηγηθεί (51-52 στο 26.30’’) με τον Ακίλ Μίτσελ. Η Μάλαγα αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +5 (59-54).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ ήταν μια… ανάσα (59-58 στο 32’) από την ισπανική ομάδα, ώσπου ένα πολύ κακό 4λεπτο μετέτρεψε το σκορ σε 78-60 (36.30’’) και εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.