Παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε το Περιστέρι bwin γνώρισε την ήττα (81-64) από την Μάλαγα, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League στην Ανδαλουσία.

Οι “κυανοκίτρινοι” μετρούν πλέον 1 νίκη και 2 ήττες, ενώ οι Ισπανοί διεύρυναν το αήττητο τους (3-0) και επιβεβαιώνουν τον τίτλο του μεγάλου φαβορί του ομίλου της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin ήταν καλά διαβασμένο και ήταν μέσα στο παιχνίδι (13-11 στο 6.30’’ και 17-13 στο 8.30’’) με τους Γουίλιαμς και Χαντς να δίνουν λύσεις. Ωστόσο, η στιγμιαία χαλάρωση και τα σουτ που βρήκαν οι Ισπανοί τους έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 11 πόντους (26-15 στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς «έτρεξαν» ένα σερί 9-2 στο τελευταίο 1.30’’.

Τα τέσσερα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο της ομάδας του Ίμπον Ναβάρο άνοιξαν το σκορ (31-17 στο 12’ και 37-19 στο 14’). Η δυσκολία της ελληνικής ομάδας να βρει σκορ στην επίθεση οδήγησε σε διατήρηση της μεγάλης διαφοράς (44-26 στο 17.30’’) με τους Σίμα και Έτζιμ να αποτελούν τις βασικές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων μαζί με τον Μπαρέϊρο.

Ο Κένι Γουίλιαμς έκλεισε τη διφορά στο -11 (44-33 στο 20’) στο ημίχρονο για την ελληνική ομάδα που δυσκολεύονταν στην επίθεση. Η Μάλαγα είχε 9/16 σουτ εντός πεδιάς (56.25%) και 14 ασίστ με 5 λάθη, ενώ το Περιστέρι bwin είχε 13/32 σουτ εντός πεδιάς (40.62%) με 5 ασίστ και 10 λάθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν δυνατά (44-38 στο  22’) αλλά δεν είχαν διάρκεια, καθώς έλειπαν οι λύσεις επιθετικά. Με τους Ντζέντοβιτς-Πέρι, αλλά και τον Τέιλορ να σημειώνουν μεγάλα σουτ η διαφορά έφτασε ξανά στο +18 (61-43 στο 29’) για την Μάλαγα που δεν απειλήθηκε, καθώς διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας (67-50 στο 32’ και 71-53 στο 35’) από την ελληνική ομάδα φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Ο Κένι Γουίλιαμς αποτέλεσε την βασική απειλή με 12 πόντους για το καλάθι της Μάλαγα, ενώ 10 πόντους με 4/14 σουτ είχε ο Τζόε Ράγκλαντ.

Από την Μάλαγα που ήταν κυριαρχική στο παιχνίδι της ο Γιακούμπα Σίμα είχε 11 πόντους, ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς 11 πόντους και ο Μέλβιν Έτζιμ 10 πόντους. Ο Κέντρικ Πέρι είχε 9 πόντους και 6 ασίστ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Τάισον Κάρτερ για τους Ισπανούς, όπως και ο Λεωνίδας Κασελάκης για το Περιστέρι bwin.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Βοΐνοβιτς, Όλιοτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64.