Μανωλόπουλος

Ο Άρης Λυκογιάννης και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος μίλησαν για την έκβαση του αγώνα του Χολαργού με τον Ήφαιστο Λήμνου (65-62) στη συνέντευξη Τύπου.

Ο προπονητής του Ήφαιστου Λήμνου έδωσε τη δική του εξήγηση και εμφανίστηκε μπερδεμένος σχετικά με το ποια θα έπρεπε να είναι η αντίδρασή του προς τους παίκτες του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σωτήρη Μανωλόπουλου:

“Ξέχωρα από το αποτέλεσμα που μας στενοχωρεί, σαν προπονητής δεν ξέρω όπως είπα στους παίκτες μου αν πρέπει να τους πλακώσω έναν-έναν στο ξύλο ή να τους αγκαλιάσω! Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο ματς, καθώς ο Χολαργός είναι πολύ σκληρή ομάδα και καλή στην έδρα της. Δουλέψαμε καλά όλη την εβδομάδα, αλλά παρουσιαστήκαμε ανέτοιμοι.

Ο τρόπος που ξεκινήσαμε το παιχνίδι ήταν τραγικός. Στο δεύτερο ημίχρονο, γι’ αυτό είπα δεν ξέρω αν πρέπει να τους αγκαλιάσω, για τον τρόπο που έπαιξαν. Την ψυχή που κατάθεσαν και θυσιάστηκαν στο γήπεδο. Πίεσαν, διεκδίκησαν κάθε μπάλα και αυτό είναι κάτι που με χαροποιεί. Όσο για το τέλος, οι πιθανότητες να κερδίσουμε ήταν 50-50. Είχαμε μια καλή κατάσταση στην επίθεση με πικ εν ρολ, που απλά δεν βγήκε. Αν κερδίζαμε θα ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη, τώρα πρέπει να αφήσουμε αυτό το παιχνίδι και να κοιτάξουμε το επόμενο στην έδρα μας με την Κύμη”.

Λυκογιάννης : “Μπορούσαμε μεγαλύτερη νίκη”

Λυκογιάννης

Ο Άρης Λυκογιάννης, από τη μεριά του, τόνισε ότι θα μπορούσε η ομάδα του να πάρει μεγαλύτερη, σε διαφορά, νίκη, εάν έμπαιναν κάποια ξεμαρκάριστα σουτ.

Αναλυτικά ο τεχνικός του Χολαργού δήλωσε:

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη, που έχει πολύ μεγαλύτερη αξία, καθώς την πετύχαμε επί μιας ομάδας που είναι πολύ καλή, διαθέτει καλό προπονητή και βρίσκεται σε καλό μομέντουμ αυτή τη χρονική στιγμή. Νομίζω πως θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει πιο εύκολα εάν έμπαιναν κάποια ανοικτά σουτ που επιχειρήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε καταπληκτικό παιχνίδι αμυντικά, είχαμε καλή κυκλοφορία , αλλά στην επανάληψη κάποια σουτ δεν βρήκαν στόχο. Στα τελευταία 1.16” ο Ήφαιστος έβαλε δυο μακρινά τρίποντα που δεν ήταν ελεύθερα, αλλά υπό πίεση. Με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στο τέλος και στην μια επίθεση που είχε ο αντίπαλος.

Ο Μπρέιζελτον έκανε την προσπάθεια, αλλά ο Αγκμπελέσε έξυπνα απομάκρυνε την μπάλα στην στεφάνι και κερδίσαμε το ματς. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ήφαιστο και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο”.