Ο ΠΑΟΚ (1-1) δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε το Μαρούσι (0-2) με 80-75 στο άδειο κλειστό του Άγιου Θωμά, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας διεξήχθη χωρίς θεατές, αφού οι νεοφώτιστοι στην Basket League μετέφεραν ποινή κεκλεισμένων των θυρών από την προηγούμενη περίοδο στην Elite League.

Για το Μαρούσι έκανε ντεμπούτο ο Γιώργος Μπόγρης, ενώ έπαιξε δίχως τον τιμωρημένο Λούκοβιτς και ο ΠΑΟΚ χωρίς τον τραυματία Σχίζα.

Κορυφαίος και καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Φρίντρικσον που πέτυχε 22 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 36 λεπτά.

Ο Άντριου Χάρισον μέτρησε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 36 λεπτά, ενώ ο Τζαμάνι ΜακΝίς είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ για τους νικητές.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 19 πόντους, ο Αϊζάια Μπρίσκο 15 και οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, Στεφάν Πένο είχαν από 13 πόντους.

O Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή από τον πάγκο του Αμαρουσίου κι έτσι στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα, επικεφαλής του τεχνικού τιμ ανέλαβε η συνεργάτης και σύζυγός του, Βασιλεία Γκουζίνη, που έγραψε ιστορία ως η πρώτη head coach σε ομάδα της Basket League:

Στo ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά και είχε τον έλεγχο (16-19 στο 10’) στην πρώτη περίοδο με τους Φρίντρικσον και Χάρισον να αποτελούν τις βασικές σταθερές του Φώτη Τακιανού στην επίθεση. Το Μαρούσι με τους Ραντούλιτσα, Πένο αρχικά και τους Μπρίσκοου-Γιαννόπουλο στη συνέχεια ισορρόπησαν την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα (40-39 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η απώλεια των ριμπάουντ (41 έναντι 32 των γηπεδούχων) έδωσε στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να κάνουν αρκετές δεύτερες επιθέσεις που έφεραν καλάθια. Με αυτό τον τρόπο ο ΠΑΟΚ πορεύτηκε αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν… on fire και επέτρεψε στην ομάδα των βορείων προαστίων να έχει τον έλεγχο (59-55 στο 30’). Η αποβολή του Γιώργου Σκαραφίγκα αποπροσανατόλισε για λίγο τους παίκτες του Αμαρουσίου, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 69-76 με τρίποντο του Φρίντρικσον.

Εκεί, η εμπειρία του Χάρη Γιαννόπουλου και η ποιότητα του έβαλε το Μαρούσι ξανά στο παιχνίδι και με τρίποντο πλησίασε στον πόντο (75-76 στο 39’). Στη συνέχεια ο ΜακΝίς ευστόχησε σερ δυο ελεύθερες βολές μετά από έξι συνεχόμενες άστοχες και με το σκορ να είναι 75-78 το Μαρούσι έκανε την τελευταία επίθεση αλλά ο Πένο έχασε την μπάλα από τον Φρίντρικσον και ο ΜακΝίς με κάρφωμα έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80.