Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 117-113 των Μιλγουόκι Μπακς στη ματσάρα του TD Garden, στην οποία έσπασαν το αήττητο των “ελαφιών”, ενώ παράλληλα πέτυχαν ένα ιστορικό ρεκόρ ομάδας με τα 24 τρίποντα που πέτυχαν!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (13/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/11 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, όμως οι “κέλτες” με κορυφαίο τον Κάιρι Ίρβινγκ (28π. με 6/12 τρίποντα, 7 ασίστ) έφτασαν στη νίκη έχοντας συνολικά 24/55 τρίποντα!

Από τα άλλα ματς, ξεχώρισε η εμφάνιση του Τζοέλ Εμπίντ που πέτυχε 41 πόντους με 16/32 σουτ, μάζεψε 13 ριμπάουντ και έκανε 4 κοψίματα στη νίκη των Σίξερς με 122-113 επί των Κλίπερς, αλλά και το τριπλ-νταμπλ του ΝτεΆαρον Φοξ (31π., 10ρ., 15ασ.) στο 146-115 των Κινγκς επί των Χοκς.

Σε αυτό το ματς, ο Κώστας Κουφός είχε 8 πόντους (4/7 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 11 λεπτά για τους νικητές και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 10 πόντους (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά για τους ηττημένους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 6 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής (2/11) στο ΝΒΑ:

Σάρλοτ Χόρνετς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 107-111 (Γουόκερ 21 – Γουέστμπρουκ 29)

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ντένβερ Νάγκετς 91-110 (Κλάρκσον 17 – Ερνανγκόμεθ 23)

Φιλαδέλφια 76ερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 122-113 (Εμπίντ 41 – Λου Γουίλιαμς 26)

Ατλάντα Χοκς-Σακραμέντο Κινγκς 115-146 (Λιν 23 – Φοξ 31 π., 10 ρ., 15 ασ.)

Μπόστον Σέλτικς-Μιλγουόκι Μπακς 117-113 (Ίρβινγκ 28 – Αντετοκούνμπο 33π., 11ρ.)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Νιού Όρλεανς Πέλικανς 132-119 (Λίλαρντ 26 – Ραντλ 29)