Ένα εύκολο βράδυ είχε στο Μετς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που νίκησε με 100-66 το Παγκράτι και προκρίθηκε στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στην Πάτρα, έπειτα από τη νίκη του επί του Άρη με 86-65.

Τα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα βέβαια, ήταν τουλάχιστον… διδακτικά για τους “πράσινους” που απέναντι σε μια ομάδα Β’ Εθνικής, δυσκολεύτηκαν να βρουν πατήματα και ρυθμό.

Και δεν είναι ασφαλώς δικαιολογίες οι απουσίες από τη 12άδα, αφού με τόσο “φορτωμένη” σεζόν να έρχεται, ο Τσάβι Πασκουάλ προτίμησε να αφήσει εκτός 12άδας τον Νικ Καλάθη, τον Κιθ Λάνγκφορντ και τον Στεφάν Λάσμε.

Άλλωστε αν δεν παίξουν σε τέτοιου είδους αγώνες ο Καλαϊτζάκης, ή ακόμα και ο  Σακελλαρίου, που θα παίξουν;

Ο Ντεσόν Τόμας ήταν μακράν ο πιο κεφάτος παίκτης των Πρωταθλητών Ελλάδας, αφού εκτός από την παραγωγικότητά του έτρεξε σε όλα τα σημεία του γηπέδου κι αντιμετώπισε με τη δέουσα σοβαρότητα τον αγώνα.

Το Παγκράτι κράτησε στους εννέα πόντους τη διαφορά (39-48) λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 39-52, υπέρ του φιλοξενούμενου Παναθηναϊκού.

Προφανώς στα αποδυτήρια ο Καταλανός προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ζήτησε περισσότερη ενέργεια και διάθεση κι έτσι η εικόνα της ομάδας του στην τρίτη περίοδο άλλαξε.

Σε αυτό το διάστημα έγινε ένα επιμέρους σκορ 17-2 που εκτόξευσε τη διαφορά η οποία έφτασε πλέον σε λογικά επίπεδα, με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Καλό “βαθμό” από τους νικητές αξίζει και ο Γιώργος Παπαγιάννης, ενώ ήταν θετική η παρουσία του Καλαϊτζάκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα από την άλλη, είναι άξια συγχαρητηρίων. Έπαιξε όσο καλύτερα μπορούσε, διασκέδασε ένα παιχνίδι με αντίπαλο μια υπερδύναμη και σίγουρα το 40άλεπτο ωτης αφήνει πολλά κέρδη για τη σεζόν που αρχίζει.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-52, 49-75, 66-100

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (2), Μαγιτόμπε 2, Κούτρας, Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 8 (2), Τζάτζας 7 (1), Δερμιτζάκης 9, Δόξας 4, Ροδοστόγλου 3 (1), Μπένος 6, Αρμάος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 22 (6ρ.), Παπαγιάννης 14 (7/8διπ., 11ρ.), Σακελλαρίου 5 (1), Παπαπέτρου 10 (6ρ.), Παππάς 8 (1τρ., 4ρ., 6ασ.), Γκιστ 5, Βουγιούκας 8 (6/6βολ.), Καλαϊτζάκης 7, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 6 (2), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 9 (5ρ.).

-Έπειτα από το τέλος του αγώνα οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ευχαρίστησαν τον πρόεδρο και το ΔΣ του Παγκρατίου για την άψογη φιλοξενία.