Ο Λουκ Σίκμα

Με παίκτη αποκάλυψη τον Νεοζηλανδό σέντερ Γιάνι Γουέτζελ η Άλμπα Βερολίνου νίκησε με 98-95 τη Δευτέρα, την Τέλεκομ Μπον στο Κύπελλο Γερμανίας κι ενώ την Τετάρτη υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Ο 26χρονος, ύψους 2,06 Γουέτζελ, πέτυχε σε 23 λεπτά, 23 πόντους με 9/10 δίποντα, 5/7 βολές και μαζί με τον Ταμίρ Μπλατ (23π. από 5/10 τρίποντα) συν 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ, στο Βερολίνο.

Η Άλμπα έπαιξε χωρίς τους Μάοντο Λο, Τζαλίν Σμιθ, Μάρκους Έρικσον, Γιοχάνες Τίμαν και  Μπεν Λάμερς.

O Γουέτζελ, που άλλαξε τρία κολέγια στο NCAA, έπαιξε επαγγελματικά στην Αυστραλία και την πατρίδα του, πριν πάει πέρυσι, στο τέλος της σεζόν στην Μπασκόνια.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ακολουθούσε τους φιλοξενούμενους στο σκορ, όμως ανέτρεψε στην τρίτη περίοδο τα εις βάρος της δεδομένα, έφερε τον αγώνα στα ίσια και στο τέλος πήρε τη νίκη με 3/4 βολές του Μάτισεκ

Εντυπωσιακός ήταν για τη Βόννη ο Σορτς με 36 πόντους.

Η Άλμπα αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη (19/10) στην 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-49, 75-69, 98-85