Σερμαντίνι

Με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να γράφει το τελικό 71-69, 0.3 δευτ. πριν από τη λήξη του αγώνα, η Γεωργία πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στο Ισραήλ και ανέβηκε, προσωρινά, στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα παιχνίδι, “ο θάνατός σου η ζωή μου”, Γεωργία και Ισραήλ μας χάρισαν έντονα συναισθήματα.

Σε έναν κλειστό αγώνα με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν πολλούς πόντους, το Ισραήλ πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-11).

Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε πολύ πιο δυνατά στη συνέχεια και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 9 πόντους (26-17) πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το Ισραήλ επέστρεψε και μείωσε τη διαφορά στους 4 (34-30) στο τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον υπόλοιπο αγώνα.

Η Γεωργία είχε τα ηνία του αγώνα σχεδόν μέχρι τη λήξη, όταν ο Τζέικ Κοέν ισοφάρισε σε 64-64 με δύο εύστοχες βολές.

Οι προσπάθειες των Τζόρτζ Τσιντσάντζε και Ταμίρ Μπλατ δεν βρήκαν τον στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το Ισραήλ μπήκε πιο δυνατά αλλά σύντομα η Γεωργία έδειξε ότι δεν είχε καμία διάθεση να χάσει τον αγώνα.

Με το σκορ ισόπαλο στο 69-69, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι χάρισε τη νίκη στη Γεωργία με 71-69 και η ομάδα του Ηλία Ζούρου διατήρησε τις μαθηματικές της ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.