ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γυρίζει από το Βέλγιο με το “διπλό” καθώς νίκησε την Αντβέρπ, 71-64, για την έβδομη αγωνιστική στο BCL και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό για την ΑΕΚ, η οποία πέρα από την κακή άμυνα που έπαιζε είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση.

Στην πρώτη περίοδο μπορεί να ήταν ανταγωνιστική, αλλά ο Λούκα Μπάνκι είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του, τα οποία μεταφέρθηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Από το μέτριο έως και κακό πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πήγε στο άθλιο δεύτερο. Εκεί πέτυχε μόλις 8 πόντους και βρέθηκε να χάνει με 10 στη λήξη του ημιχρόνου (38-28).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η “Ένωση” μπήκε πολύ πιο δυνατά και μέσω της πολύ καλής της άμυνας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι (49-51) στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο με την μπάλα να… “καίει”, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδειξε ότι μπορεί να είναι ένας από τους φετινούς ηγέτες της ΑΕΚ.

Ο “Λάρι” τελείωσε την Αντβέρπ, καθώς πήρε το “όπλο” του και πυροβολούσε ακατάπαυστα και έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη με 71-64.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Βινς Χάντερ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους καλύτερος παίκτης ήταν ο Τάιλερ Καλινόσκι με 15 πόντους και 7 ριμπαόυντ, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Βίκτορ Σάντερς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μουρς): Μπάκο 6, Μπλέιγενμπεργκ, Λι 12, Ντόνκορ, Σάντερς 13 (2), Βάνγουιν 3 (1), Κόπενς, Ντουτζίνσκι 8 (2), Καλινόσκι 15 (3), Τατ 7 (1), Τσιμάνγκα

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γρίφιν 3 (1), Χάντερ 17, Λαρεντζάκης 16 (2), Μασιούλις 8 (2), Σάκοτα 10 (1), Γιαννόπουλος 2, Μωραΐτης 5, Ρατάν Μέις, Ρόμπερσον 4, Σαντ-Ρος 4, Τσαλμπούρης 2