Περίπατο έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας με 61-87 εκτός έδρας για να ολοκληρωθεί η 1η αγωνιστική της Basket League.

Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από την Πάτρα, για να ξεκινήσει νικηφόρα την πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα με 61-87.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε και τους 11 παίκτες του (εκτός ήταν οι Μουσταφά Φαλ, Αϊζέια Κέιναν και Κώστας Παπανικολάου) να συνεισφέρουν επιθετικά.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 2 ασίστ. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ταρίκ Μπλακ. Διψήφιοι ήταν επίσης και οι Πίτερς-Λαρεντζάκης με 10 πόντους έκαστος.

Για την ομάδα της Πάτρας ο Ομάρ Καλχούν μέτρησε 11 πόντους, ενώ 10π. είχε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός με 4 προσωπικούς πόντους του Μπλακ στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα (δεν είχε δηλωθεί στο Super Cup και έγινε ο πρώτος παίκτης του 6+1 στην Basket League), προηγήθηκε με 3-4. Με τον Καλχούν μπροστάρη ο Απόλλωνας έμεινε κοντά για την ισοφάριση με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ (13-13 στο 6’).

Εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στο ζωγραφιστό αλλά και την ευστοχία τους πίσω από τα 6,75 οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι και πέρασαν μπροστά για το 18-26.

Η δεύτερη περίοδος απομάκρυνε ακόμα περισσότερο τον Απόλλωνα, που είδε τον Ολυμπιακό με τους Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Πάπα να σκοράρει 4 σερί τρίποντα.

Ο Καλχούν προσπάθησε να κρατήσει τον Απόλλωνα στο ματς αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στον ρυθμό των φιλοξενούμενων (που σούταρε με 67% από την περιφέρεια) και πήγαν στα αποδυτήρια στο -17 (33-50).

Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το ημίχρονο όλοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν σκοράρει εκτός του Μιχάλη Λούντζη, ενώ είχε κερδίσει 19 πόντους από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, όταν ο Απόλλωνας είχε μόλις δυο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Βετούλα “ξέμειναν” από δυνάμεις τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση (9-25 επιμέρους σκορ περιόδου), βλέποντας τον Ολυμπιακό να σκοράρει από παντού και να προηγείται μέχρι και με +34 (39-73 στο 28′).

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος πέρασε στο παρκέ 2΄για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου και πέτυχε μάλιστα με μπάζερ μπίτερ τους πρώτους του πόντους για το 42-75.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +20 καθ’ όλη τη διάρκεια. Οι άμυνες χαλάρωσαν για τους Πειραιώτες με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει διαχείριση ενόψει και των επόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας, για να φτάσουν άνετα στο πρώτο τους double στο πρωτάθλημα με 61-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87