Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της Μανρέσα που νίκησε την Μπαρτσελόνα και με τη δική της εκτός έδρας νίκη με 90-71 επί της Μπανταλόνα, αποσπάστηκε στην πρώτη θέση με 15-1 στη Liga Endesa.

Ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Ισπανίας, αφού με ρεκόρ 9-4 πριν από τον αγώνα, η Μπανταλόνα ήταν τρίτη πίσω από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Η Μπανταλόνα προηγήθηκε με 42-38 στο ημίχρονο, όμως το δεύτερο, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο, που έκανε επιμέρους σκορ 27-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, 25-13 στο τέταρτο και συνολικά 52-29 στο δεύτερο 20άλεπτο!

Ο Τόμας Ερτέλ είχε σε 18:56, 20 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ λίγες ώρες αφότου επεκτάθηκε για τρία ακόμα χρόνια το συμβόλαιό του, ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε είχε 16 πόντους.