Λοκομοτίβ

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 103-94, με τον Γουίλιαμς-Γκος και τον Κουζμίνσκας να κάνουν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη VTB League.

Αυτή η ήττα βάζει την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς πλέον μπορεί να τερματίσει και στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά όλα θα εξαρτηθούν από τους επόμενους αγώνες.

Η Λόκο ανέβηκε στο 17-6, αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ στο 16-7 και στην τέταρτη θέση και η Ούνικς Καζάν που αγωνίζεται σε λίγη ώρα με την Αστάνα έχει την ευκαιρία να μείνει μόνη δεύτερη, πίσω από τη Ζενίτ.

Με βάση τη βαθμολογία όπως έχει τώρα, η ΤΣΣΚΑ θα τερματίσει στην 4η θέση και θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Ζενίτ στα ημιτελικά των playoffs της VTB.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή η Λοκομοτίβ έδειξε ότι θέλει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-22. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, αντέδρασαν και το ημίχρονο έκλεισε στο 53-53.

Με τον Γουίλιαμς-Γκος να σημειώνεi 21 πόντους, τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να συμπληρώνει 25 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Ντρου Γκόρντον να κάνει double-double (16 π., 11 ριμπ.), η Λοκομοτίβ κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 103-94.

Από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ, ο Σενγκέλια σημείωσε 25 πόντους και οι ΧίλιαρντΚλάιμπερν από 15.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 53-53, 76-72, 103-94