Δύο βαθμούς απόσταση από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, βρίσκεται από την Παρασκευή (17/01) που νίκησε εύκολα, 101-74, τη Βιλερμπάν στην Πόλη με πολύ κεφάτο τον Σέιν Λάρκιν που για τρίτη σερί αγωνιστική αναδείχθηκε MVP!

Η διαβολοβδομάδα που ολοκληρώθηκε ήταν… ευλογημένη για την Εφές που έκανε δύο νίκες στο σπίτι της (η πρώτη 88-68 επί της Αρμάνι) και την ίδια ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης έχανε και τους δύο αγώνες στη Μόσχα, από ΤΣΣΚΑ και Χίμκι!

Πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πάει… τρένο για την πρώτη θέση με… οδηγό τον απίθανο Λάρκιν!

Ο Αμερικανός, MVP της 18ης, 19ης αγωνιστικής και πλέον και της 20ής αγωνιστική της EuroLeague, μπήκε και στο ματς με τη Βιλερμπάν ορεξάτος, είχε 12 πόντους στα πρώτα 6,5 λεπτά του αγώνα (26-16) κι η Εφές προηγήθηκε με 35-22 στο δεκάλεπτο!

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν

Το σκορ και θέαμα για τους 12.763 θεατές του Σινάν Ερντέμ Ντομ, συνεχίστηκε, η Εφές έφτασε στο 60-45 στο ημίχρονο με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν και τον Σίνγκλετον να σκοράρουν από 8 πόντους.

Η απουσία των Βασίλιε Μίτσιτς-Μπράιαν Ντάνστον δεν φάνηκε, την ώρα που οι Γάλλοι, πάλι με τον Τι Τζέι Πάρκερ στον πάγκο τους, και τον Τόνι Πάρκερ στην εξέδρα να μην σταματά να βγάζει φωτογραφίες, προσπάθησαν να ακολουθήσουν μόνο επιθετικά. Είχαν μεγάλη αμυντική αδυναμία κι ήταν αδύνατον φυσικά να παίξουν στο ίδιο επίπεδο με την τουρκική ομάδα.

Ο Σέιν Λάρκιν πρόλαβε να πετύχει 29 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής και παράλληλα, είχε 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 45 αξιολόγηση (!).