Εντυπωσιακό κάρφωμα του Κρις Σίνγκλετον

Δύο ομάδες με το ίδιο ρεκόρ (1-2) αναμετρήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει ένα σημαντικό διπλό με σκορ 79-71 επί της Νταρουσάφακα.

Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Καταλανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα με οδηγούς τους Σίνγκλετον-Τόμιτς προηγήθηκε με 19-8 στο 7ο λεπτό, η Νταρουσάφακα απάντησε με τον Έρικ (26-27 στο 13′), όμως η ομάδα του Πέσιτς πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (47-40).

Με ένα επιμέρους 24-11 στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι έφεραν… τούμπα το ματς και προηγήθηκαν με 64-58, όμως η άνοδος του Ερτέλ στην τέταρτη περίοδο, σε συνδυασμό με την σπουδαία απόδοση των Σίνγκλετον-Τόμιτς οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη με 79-71.

Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 21-7 υπέρ της “Μπάρτσα”!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσακί): ΜακΚάλουμ 6, Οζμιζράκ 5 (1), Μπαϊγκούλ 2, Ντεμίρ 8 (2), Κιντ 10 (1), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Μπράουν 8 (1), Πέινερς, Ντίμπλερ 4, Έβανς 6 (2), Έρικ 17 (9 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 9, Πάνγκος 7, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 18 (3), Μπλάζιτς 5, Σμιτς, Ερτέλ 13 (1), Πουστόβι, Οριόλα 2, Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 17.