Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς παρέλαβαν τα δαχτυλίδια των BACK-TO-BACK πρωταθλητών πριν τον αγώνα με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και τα τίμησαν, έστω και δύσκολα, επικρατώντας με 108-100.

Οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν χωρίς τον ΝτεΜάρκους Κάζινς (θα επιστρέψει τον Ιανουάριο) και οι Θάντερ χωρίς τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, όμως οι αντικαταστάτες τους στην πεντάδα έκαναν πολύ καλή δουλειά.

Ο Ντέιμιαν Τζόουνς πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 12 πόντους (6/7 δίποντα), αγωνιζόμενος ως βασικός σέντερ των “πολεμιστών”, ενώ ο Ντένις Σρέντερ ξεκίνησε στην πεντάδα αντί του Γουέστμπρουκ και είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Οι πρωταθλητές, αν και προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο (57-47), δυσκολεύτηκαν πολύ μέχρι το τέλος, αφού ο Πολ Τζορτζ πέτυχε τους 21 από τους 27 πόντους του στο δεύτερο 24λεπτο.

Αυτοί που… καθάρισαν το ματς στο τέλος ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Στεφ Κάρι (32π. με 11/20 σουτ, 8ρ., 9ασ.) και Κέβιν Ντουράντ (27π. με 9/21 σουτ, 8ρ., 6ασ.), ενώ ο Κέβον Λούνεϊ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άστοχος ο Κλέι Τόμπσον με 14 πόντους, αλλά μόλις 5/20 σουτ εντός παιδιάς, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 2 πόντους (1/6 σουτ), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Για τους μαχητικούς Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (9/23 σουτ), ο Σρέντερ με 21 (7/19 σουτ), ενώ ο Στίβεν Άνταμς είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 57-47, 83-79, 108-100

Δείτε την τελετή απονομής των δαχτυλιδιών στους πρωταθλητές της σεζόν 2017-18 και τα highlights του Στεφ Κάρι!