Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε με 96-74 το Ρέθυμνο την Κυριακή (22/12) στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική της EKO Basket League, με πρώτο προπονητή τον Γιώργο Βόβορα, κορυφαίο τον Παπαγιάννη αλλά και τον Μήτογλου και με τον Περσίδη να κάνει το ντεμπούτο του.

Δίχως τον Ρικ Πιτίνο που βρίσκεται στις ΗΠΑ λόγω θέματος υγείας της συζύγου του, τον τραυματία Τζίμερ Φριντέτ και τον άρρωστο Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός μοίρασε χρόνο και ρόλους έπειτα από μια δύσκολη εβδομάδα.

Απέναντί του, το αξιοπρεπέστατο Ρέθυμνο, που ήταν σε μονοψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του ματς!

Ο Παναθηναίκός προηγήθηκε με 29-18 στην πρώτη περίοδο έχοντας εγκλωβίσει τον Κόνερ Φράνκαμπ, πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος, ο οποίος είχε μόλις 2 πόντους από 1/6 σουτ. Όμως η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, άλλαξε πλάνο και ο νεοαποκτηθής Τζος Κάρτερ με τον Λι και τον Χριστοδούλου, λίγο έλειψε να κερδίσουν στο επιμέρους σκορ της β’ περιόδου τον Παναθηναϊκό!

Βέβαια ο Γιώργος Βόβορας έριξε σχετικά νωρίς στο παρκέ, τόσο τον Παπαδάκη, όσο και τον 24χρονο rookie Νίκο Περσίδη, ώστε να πάρουν συμμετοχή, μαζί με τον Ράιον Μπράουν ο οποίος επέστρεψε στην Basket League από τις 26 Οκτωβρίου και είχε συνολικά 10 πόντους και 6 ασίστ!

allstarbasket.grΤο +15 του Παναθηναϊκού από το 35-20, έγινε 40-31 με 3:25 για το ημίχρονο που έληξε με 50-37.

Ο Φράνκαμπ έκλεισε το ημίχρονο με 2 πόντους από 1/9 σουτ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε φτάσει ήδη στους 10 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ανήκε πάλι στο Ρέθυμνο που μετά από 28 λεπτά αγώνα, έχανε με μονοψήφια διαφορά (62-55) σπάνιο γεγονός για φιλοξενούμενη ομάδα της Basket League στο ΟΑΚΑ, με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό!

Άλλωστε στους φετινούς εντός έδρας αγώνες του, ο Παναθηναϊκός κερδίζει με μέσο όρο 28,3 τους αντιπάλους του!

Μόνο ο Ήφαιστος Λήμνου έφυγε με αξιοπρεπή διαφορά από το σπίτι του Παναθηναϊκού, χάνοντας -μόνο- με 87-74.

allstarbasket.grΟ Ταϊρίς Ράις και ο Παπαγιάννης συνέβαλλαν ώστε ο Παναθηναϊκός να πατήσει το γκάζι αιφνιδιαστικά στην τελευταία περίοδο και το 62-55 του 28:00 (69-55 στα 30:00) έγινε 75-55 με 9:11 για τη λήξη!

Το Ρέθυμνο δεν παρέδωσε τα όπλα, θα αδικούσε άλλωστε την προηγούμενή του εμφάνιση και με τον Γκόρντον να φτάνει στο double double (13π.-10 ριμπ.) μείωσε ξανά μέχρι τους 12, 86-74. Ο Περσίδης που σκόραρε ένα καλάθι με φόλοου στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε και τρίποντο με 1:12 για τη λήξη για το 91-74 του Παναθηναϊκού.

allstarbasket.grΤο τελικό 96-74 ήλθε με πρώτο σκόρερ του Παναθηναϊκού, τον Γιώργο Παπαγιάννη (18π., με 8/9 σουτ), τον Ντίνο Μήτογλου να έχει 9 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Για το Ρέθυμνο, ο Φράνκαμπ πέτυχε τελικά 17 πόντους αλλά με 8/20 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 50-37, 69-55, 96-74

Οι πρώτοι της Basket League: Πήρε κεφάλι στους σκόρερ ο Φράνκαμπ

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία