ΠΑΟΚ

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ επί του Ρέθυμνου Cretan Kings στη Κρήτη, με 88-78, το απόγευμα του Σαββάτου (19/01), για τη 14η αγωνιστική της Basket League, με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να πραγματοποιεί μία αψεγάδιαστη εμφάνιση, σκοράροντας 37 πόντους!

Στο ξεκίνημα το πρώτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο εύστοχες, αλλά το Ρέθυμνο ήταν εκείνο που ευτήχησε να πάρει το προβάδισμα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προηγήθηκε με εννέα πόντους (20-11), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει αρκετά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο μείον έξι (21-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει εξαιρετική παρουσία και μπόρεσε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στο +10 (42-32) 1 λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου για να καταλήξουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-34.

Ο ΠΑΟΚ ήταν απελπιστικά άστοχος πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., καθώς σούταρε με μόλις 10% (1/10 τριπ.) στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη, όμως, του δεύτερου μισού του αγώνα ο “δικέφαλος του βορρά” μπόρεσε να μπει πιο δυνατά από τους Κρητικούς και κατάφερε αρχικά να μειώσει, στη συνέχεια να ισοφαρίσει (48-48) και τελικά να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα με 50-48.

Από αυτό το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να προηγείται με τέσσερις πόντους (57-53).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε ένα επιθετικό κρεσέντο, σημειώνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Χαρακτηριστική στιμγή, όταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου φτάνει τα 5/5 τρίποντα, με ένα σουτ από τα επτάμιση μέτρα, με ταμπλό.

Βέβαια, με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση, ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς στα χέρια του στην κρίσιμη στιγμή. Ο Χάτσερ σταμάτησε στους 37 πόντους και ουσιαστικά ήταν αυτός, μαζί με τον Φιλ Γκος, που οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Ο “δικέφαλος” ήταν πιο ψύχραιμος από τους αντιπάλους του, οι οποίοι υπέπεσαν σε δύο ανόητα φάουλ με τον Κιθ Κλάντον στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν μία σημαντική διαφορά.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 88-78 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-5, ανεβαίνοντας προσωρινά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ο αγώνας ΑΕΚ-Περιστέρι αναβλήθηκε, για το απόγευμα της Κυριακής (20/01, 17:00).

Από την άλλη, το Ρέθυμνο έμεινε τελευταίο στη βαθμολογία της Basket League, μετά από 14 αγωνιστικές με ρεκόρ 2-12.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Ντάνιελς 2, Μπρέισι Ντέιβις, Οικονομόπουλος, Ραζής 3 (1), Χριστοδούλου 24 (2/4 διπ., 6/8 τριπ., 2/2β., 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 18 (3), Καλογιαννίδης, Κλάντον 9 (13 ριμπάουντ), Τζόουνς 6, Τζόνσον 14 (4/6 τριπ.).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5, Κόνιαρης, Αθηναίου 1, Τέπιτς, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 8 (2), Χάτσερ 37 (5/8 διπ., 6/10 τριπ., 9/9β., 4 ασίστ), Γκάρετ 9, Γκος 15 (2).