Με νικητήριο buzzer beater του Κλέμεν Πρέπελιτς, η Βαλένθια επικράτησε με 76-74 της Εφές την Πέμπτη (10/12) και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-5 στη Euroleague.

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, οι Ισπανοί έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στην τελευταία περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους σκορ 22-14 και λύγισαν την Εφές με το καλάθι του Σλοβένου στο τέλος.

Είχα προηγηθεί το φάουλ που κέρδισε ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 74-74, κι ενώ η Βαλένθια είχε προηγηθεί με 74-70 με καλάθι του Ντέρικ Γουίλιαμς με 57 δεύτερα για τη λήξη.

Η Εφές ξέφυγε με οκτώ πόντους διαφορά στην αρχή της τελευταίας περιόδου (54-62) αλλά μέσα σε δύο λεπτά η ομάδα του Πονσαρνάου έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Ο Μάικ Τόμπι πέτυχε συνεχόμενα καθοριστικά καλάθια έως το τέλος κι ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.