Σεραφέν

Σπουδαίο διπλό πρόκρισης πέτυχε η Μπαρτσελόνα (10-7) στο Μιλάνο επί της Αρμάνι (8-9) με σκορ 90-85, με κορυφαίους τους Τομά Ερτέλ και Άνταμ Χάνγκα.

Στο πρώτο ημίχρονο (37-36) το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (45-54), έχοντας τον Τομά Ερτέλ σε εξαιρετική κατάσταση. Τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-65.

Η Αρμάνι μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, μείωσε σε 64-67 στο 33′ με τρίποντο του Μίτσοβ και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι, αναγκάζοντας τον Πέσιτς να πάρει τάιμ άουτ. Οι Καταλανοί αντέδρασαν αμέσως με τον Χάνγκα, έτρεξαν ένα σερί 13-4 για το 68-80 στο 37′ και έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Η Αρμάνι έκανε την απέλπιδα προσπάθεια, μείωσε ξανά σε 83-86, όμως ο MVP του αγώνα Τομά Ερτέλ (21π., 6ασ.) και ο Σεραφέν (16π.) ήταν ψύχραιμοι στις βολές για να διαμορφωθεί το τελικό 85-90, παρά τις προσπάθειες των Τζέιμς (20π.) και Μίτσοβ (20π.).

Τζέιμς

Οι Καταλανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 10-7 και υποδέχονται την Παρασκευή (11/1, 22:00) τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ενώ η Αρμάνι έπεσε στο 8-9 και ταξιδεύει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν (11/1, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-36, 57-65, 85-90