Ροντρίγκεθ

Μεγάλη νίκη στην παράταση με σπουδαία ανατροπή πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε με 99-97 της Ζαλγκίρις Κάουνας και διατήρησε το αήττητό της στην Ευρωλίγκα (8-0)!

Η Ζαλγκίρις παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία αρχηγό της, Παούλιους Γιανκούνας, ήταν άκρως ανταγωνιστική, αλλά έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Με έλεγχο του ρυθμού, καλή άμυνα, αργό τέμπο και στοχευμένες επιθέσεις η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετέτρεψε τον αγώνα σε πραγματικό ντέρμπι στα πρώτα 30 λεπτά (59-60) και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά στην παράταση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να ξεφύγει με διαφορά άνω των πέντε πόντων στα τρία πρώτα δεκάλεπτα!

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Κάουνας ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (71-80 στο 37′), όμως σε εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα του Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα (84-84), 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ακολούθησε ένα λέι-απ του Νέιτ Γουόλτερς στα 35 δευτερόλεπτα (84-86), άλλο ένα του Ροντρίγκεθ στα 25” (86-86). Η Ζαλγκίρις και η ΤΣΣΚΑ έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις (άστοχο δίποντο Γουόλτερς και άστοχο τρίποντο Κλάιμπερν στην εκπνοή) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με το σκορ στο 94-94, ο Ροντρίγκεθ ευστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο για το 97-94, ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 3/4 βολές (97-97).

Ο Κλάιμπερν με δύο βολές στα 17 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό 99-97 για την ΤΣΣΚΑ, αφού ο Γουόλτερς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης!

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 24 πόντους (6/10 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ ο Κόρι Χίγκινς πρόσθεσε 23 πόντους και ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 15 πόντους και 13 ριμπάοουντ για τους νικητές.

Από την πλευρά των ηττημένων, οι οποίοι έπεσαν στο 3-5, ο Καβαλιάουσκας πέτυχε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 19 πόντους (11/12 βολές και 4/7 δίποντα)!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-38, 59-60, 86-86 (κ.α), 99-97 (στην παράταση)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Μπολομπόι 8, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 24 (6/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15 (13 ριμπάουντ), Χίγκινς 23 (1), Χάκετ, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ, Χάινς 3, Χάντερ 10.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (9 ασίστ), Γουόλκαπ 6, Βέστερμαν 11 (3), Μπιρούτις 4, Μιλάκνις 9 (1), Γουάιτ 13 (2), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (1), Καβαλιάουσκας 19 (8 ριμπάουντ), Ουλανόβας.

Δείτε τα highlights της συγκλονιστικής αναμέτρησης!