Εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και με ηγέτη τον Ντένις Σρέντερ, η Γερμανία νίκησε με 90-71 τη Σλοβενία σε αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Μόναχο.

Ο Σρέντερ πέτυχε και τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έκανε επιμέρους σκορ 53-40.

Πλην του Σρέντερ όμως, που είχε και 10 ασίστ όμως, η Γερμανία κυριάρχησε στο ριμπάουντ έχοντας 56 έναντι μόλις 27 των Σλοβένων!

Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν πήρε 14, ενώ είχε 11 πόντους, ο Φραντς Βάγκνερ πέτυχε 17 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ, τα πέντε επιθετικά, από τα συνολικά 20 που πήρε η Γερμανία!

Στους 13 πόντους έφτασε ο Αντρέας Ομπστ, 8 πόντους-9 ριμπάουντ είχε ο Τίμαν για μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα!

Για τη Σλοβενία ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 23 πόντους με 4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/11 βολές, ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη.

Με 4:46 για το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ντόντσιτς είδε το πόδι του να γυρίζει με αποτέλεσμα να υπάρχει αγωνία στη Σλοβενία, εν μέσω των ειδήσεων σοβαρών τραυματισμών παικτών, λίγα 24ωρα πριν από το Ευρωμπάσκετ.

Ο star των Ντάλας Μάβερικς όμως επανήλθε κι αγωνίστηκε κανονικά.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς πρόσθεσε 9 πόντους με 4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές.

Δεύτερος διψήφιος σκόρερ για την ομάδα του Σέκουλιτς ήταν ο Μάικ Τόμπι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-31, 61-46, 90-71

Η Γερμανία απέχει μια νίκη από την πρόκρισή της στα τελικά του Παγκοσμίου, καθώς έφτασε στο 7-1, αλλά μόνο με “αυτοκτονία” μένει εκτός, καθώς έχει την ισοβαθμία με το Ισραήλ, ενώ έχει νικήσει και τη Σουηδία εκτός έδρας 67-50.

Η Σλοβενία έπεσε στο 5-2 και είναι τρίτη στον όμιλο.