Με ηγέτη τον Βλάντο Γιάνκοβιτς που έκανε… τα πάντα στο παρκέ, ο Χολαργός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στην Betshop Basket League με 74-68 το απόγευμα του Σαββάτου (27/10) στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης”!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη στο παρκέ από τον αντίπαλό της, έχτισε αρκετές φορές διαφορές με διψήφιο αριθμό πόντων και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έδειξε την ποιότητά του και πόσο ανεβάζει επίπεδο μια νεοφώτιστη ομάδα, όπως ο Χολαργός.

Για αρχη έβαλε το… “τρένο στις ράγες” αφού πέτυχε 8 από τους 19 πόντους του στην πρώτη περίοδο όταν με το “καλωσήλθες” στον ΠΑΟΚ, ο Χολαργός προηγήθηκε με 20-7 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με 25-15.

Ο Ζερμέν Λοβ πήρε τη σκυτάλη για να σπρώξει τον Χολαργό στο +14 31-17 στο 12:05, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα και έκλεισε το ημίχρονο μειώνοντας στους εννέα, 37-28. Και μολονότι βρέθηκε στο -16, 46-30 στις αρχές της τρίτης περιόδου, μόλις άρχισε το τέταρτο μείωσε στους 5 πόντους, 57-52 με τον Γιάννη Αθηναίου να προσφέρει στο σκοράρισμα πλάι στον Φιλ Γκος.

Εκεί μίλησε ο Διονύσης Σκουλίδας που πέτυχε μαζεμένους τους 5 πόντους για να βοηθήσει το Χολαργό να κάνει ένα επί μέρους σκορ 11-2 για να πάρει ανάσα φτάνοντας στο 68-54. Αθηναίου και Τέπιτς έσπρωξαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε ένα σερί 1-0 και το παιχίδι έγινε πάλι ντέρμπι, 68-64 με 2:58 για το τέλος.

Οι ώριμες αποφάσεις του Λοβ και δύο κρίσιμα καλάθια από Γιάνκοβιτς και Φιτζπάτρικ “σφράγισαν” τη δεύτερη νίκη του Χολαργού σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες, φέτος, στη Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 7 (13 ριμπ.), Οκερεαφόρ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 10, Ντόρσεϊ, Σπυριδωνίδης 3, Καμπερίδης 3, Κώττας, Λοβ 14 (5 ασίστ), Χόκινς 11 (2), Σκουλίδας 5 (1/1, 1/1 σε 5:34), Γιάνκοβιτς 19 (1 τριπ., 9νριμπ., 3 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 2, Κόνιαρης 2, Αθηναίου 13 (2), Τέπιτς 7, Μαργαρίτης 8, Ζάρας, Πόουπ 3 (1), Χάτσερ 10 (1), Γκος 15 (3), Γκάρετ 2.

Χαιρετίσματα στην εξουσία… από τον Χολαργό! (Gallery)