Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη, παρά το τελικό 80-72, απέναντι στην Καρσίγιακα, πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (07/12, 21:30) για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Νέοι τραυματισμοί Γκούντουριτς-Ντουβερίογλου!

Η Φενέρμπαχτσε πήρε την Τρίτη (4/12)  μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην Καρσίγιακα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό με διάθεση να παίξουν και να πάρουν τον αγώνα.

Μία Φενέρμπαχτσε χωρίς τους Κώστα Σλούκα, Μελίχ Μαχμούτογλου και Γιαν Βέσελι, τα βρήκε σκούρα, καθώς η Καρσίγιακα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-37 υπέρ της ομάδας του Έζαν Σίβγκιν, η οποία μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε ότι μπορεί να “χτυπήσει” τη νίκη.

Ωστόσο, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, με επιμέρους σκορ 25-17, στην τελευταία περίοδο, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Καρσίγιακα και πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 21 πόντους (5/6 διπ., 3/3 τριπ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Θετικός ήταν και ο Τζόφρι Λοβρέν με 18 πόντους, όσους και ο Ντίξον.

Για την Καρσίγιακα πολυτιμότερος ήταν ο Ασέμ Μάρει με 29 πόντους (13/15 δπ., 3/4 βολ.), 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σαν να μην έφταναν τα ζητήματα που είχε, αποχώρησαν τραυματίες από τον αγώνα Ντουβερίογλου και Γκούντουριτς η κατάσταση των οποίων θα εκτιμηθεί άμεσα.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 37-42, 55-55, 80-72