Ολυμπιακός-Άρης

Το μεγάλο τρίποντο του Άξελ Τουπάν με 2:27 για το τέλος έδιωξε κάθε αμφιβολία για το πόσο… παραπέρα θα το πάει ο Άρης που ζόρισε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, στο τελικό 76-67 το απόγευμα της Δευτέρας (04/03).

Ο Γάλλος, κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού μαζί με τον Μπριάντε Γουέμπερ, πέτυχε το τρίποντο όταν ο Άρης είχε γυρίσει από τη μεγαλύτερη διαφορά εις βάρος του, (65-49 στο 30:00) για να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους, 69-65 με 02:51.

Ο Ολυμπιακός έκανε 18 λάθη στο ματς κι ενώ έχει μέσο όρο 9,2 στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ίσως στο πιο ενδεικτικό στοιχείο για το πώς κύλησε ο αγώνας.

Ίσως και αναπόφευκτο με δεδομένες τις απουσίες που είχε, κι ενώ ο Βασίλης Σπανούλης έπαιξε μόλις 4:27 στον αγώνα, με τον προπονητή του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Μπλατ να δίνει απλόχερα χρόνο στον Μπριάντε Γουέμπερ που λίγο έλειψε να τον “ευχαριστήσει” με ένα… τριπλ νταμπλ!

Κι αυτό διότι ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ και μάλιστα δεν σημείωσε πόντο, ούτε πήρε ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο!

Η άμυνα ζώνης 2-3 του Άρη στο τελευταίο τετράλεπτο ήταν αυτή που συνέβαλε στο να αποκτήσει “μυρωδιά” ντέρμπι ο αγώνας στο φινάλε, αν και γενικά η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλή, και δέχτηκε μόλις πέντε πόντους από αιφνιδιασμούς του Ολυμπιακού, σε αντίθεση με τους 19 (από τους συνολικά 48) του πρώτου ημιχρόνου.

Παράλληλα πήρε 5 από τα επιθετικά του ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο ολοκληρώνοντας την εικόνα μιας ομάδας που δεν πήγε στο ΣΕΦ τυχαία με τέσσερις νίκες στους πέντε τελευταίους αγώνες της.

Ο Βεζένκοφ στο πρώτο ημίχρονο (9π.), ήταν πολύ ορεξάτος κι έβαλε με τον Τουπάν (9 από τους συνολικά 17 πόντους του στο πρώτο 20άλεπτο) για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός με 48-36.

Ο αγώνας του ΣΕΦ είχε και δύο rookies, αλλά όχι παίκτες! Ήταν οι δύο διαιτητές, η Ελένη Κωνσταντινίδη και ο Μανόλης Τσολάκης (μπορείτε να τους δείτε στη photo gallery) που σφύριξαν στον πρώτο αγώνα της καριέρας τους στη μεγάλη κατηγορία!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67