Η Αρμάνι  αναδείχθηκε νικήτρια στο θρίλερ του Μιλάνου με 81-80 και φοβερό φινάλε, με τον Μάικ Τζέιμς να γράφει το τελικό αποτέλεσμα με τρίποντο 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη !

Τι κι αν είχε πριν από αυτή τη “βόμβα” 3/19 σουτ; Ο Μάικ Τζέιμς είναι… γεννημένος για μεγάλα σουτ, όταν η μπάλα ζυγίζει τόνους και το απέδειξε και το βράδυ της Παρασκευής (2/11)!

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους στην άμυνα της Εφές, και κυρίως μέσα από τη ρακέτα πήρε εύκολους πόντους. Η Αρμάνι με στοχευμένες επιθέσεις στρίμωξε την Εφές στο ξεκίνημα, και προηγήθηκε με 7 πόντους στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα, χωρίς να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά από τη σταθερή Αρμάνι, η οποία με την ώθηση του κοινού της πήγε στο ημίχρονο με “αβαντάζ” 8 πόντων (43-35).

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, δεν έφερε κάποια αλλαγή στην εικόνα του αγώνα με την Αρμάνι να έχει μια μικρή κυριαρχία στον αγώνα και να βρίσκει σκορ και έξω από τα 6.75, αλλά και από τη γραμμή των βολών αφού ανάγκαζε την Εφές, να κάνει πολλά φάουλ. Οι Ιταλοί πέτυχαν 25 πόντους, στην πιο παραγωγική τους περίοδο, και διεύρυναν και άλλο την διαφορά της, όντας όμως γενικά άστοχοι.

Όμως, όλα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κυριολεκτικά. Η Εφές έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση στο τελευταίο διάστημα, έβαλε μεγάλα σουτ, έκλεισε όλα τα όπλα της Αρμάνι και με επιμέρους σκορ 26-10 ήταν δύο πόντους μπροστά 15 δεύτερα πριν από τη λήξη.

Ο Μίτσιτς έχασε 2 κρίσιμες βολές σε εκείνο το σημείο για να κλειδώσει το διπλό, και ο κάκιστος Μάικ Τζέιμς μέχρι εκείνη τη στιγμή (2/10 δίποντα, 1/9 τρίποντα) πήρε το τελευταίο σουτ και ευστόχησε προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στο Μιλάνο, και με τον ίδιο να εξιλεώνεται για την εμφάνισή του.

Πρωταγωνιστής για την Αρμάνι ήταν ο Μάικ Τζέιμς φυσικά, ο οποίος στη χειρότερη του βραδιά έβαλε 15 πόντους και πήρε και το τελευταίο κρίσιμο σουτ, ενώ για την Εφές ο Μοερμάν έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-35, 68-54, 81-80

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζίανι): Τζέιμς 15, Μίτσοβ 14, Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς 8, Ταρζέφσκι 7, Κουζμίνσκας 7, Τσιντσιαρίνι 5, Μπρουκς 3, Τζέρελς 8

Εφές Αναντολού (Αταμάν): Λάρκιν 9, Μπομπουά 9, Μπαλμπάι, Μότουμ, Μοερμάν 23, Πλάις 10, Μίτσιτς 15, Άντερσον 6, Ντάνστον 8, Σίμον