Με πολύ καλή εμφάνιση και κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός νίκησε το Σάββατο (11/09) με 88-65 τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο  τουρνουά Νεόφυτος Χανδριώτης στην Κύπρο.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από τους Ρώσους, από τη β’ περίοδο κι έπειτα, έκανε το παιχνίδι του, περιόρισε τον αντίπαλο και στο δεύτερο μισό του αγώνα, ήταν κυρίαρχος στο παρκέ του “Τάσσος Παπαδόπουλος/Ελευθερία”, της Κύπρου.

Καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας, κίνηση, ήταν τα στοιχεία που έδωσαν στον Ολυμπιακό το πάνω χέρι από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στο +19 (66-47) με ένα λεπτό για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς επί της Ζενίτ ήταν οι 25 πόντοι, 86-61, σχεδόν ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ είχε 6 ασίστ κι άλλα τόσα ριμπάουντ σε μια ακόμα γεμάτη εμφάνιση που δείχνει ότι αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο στον νέο Ολυμπιακό.