Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Ισραήλ τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 89-73 και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 4-0, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 3-1.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με επτά πόντους (20-13), αλλά στη συνέχεια βελτίωσε την εικόνα της.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 37-36 για τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά στη συνέχεια η “ομάδα του λαού” θέλησε να τελειώσει την υπόθεση νίκη, καθώς σημείωσε 34 πόντους στην τρίτη περίοδο και πήρε διαφορά 15 πόντων (70-55).

Εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 89-73, έχοντας τον Σκότι Γουίλμπεκιν σε εξαιρετική βραδιά (26 π.).

Πλέον η Μακάμπι στρέφεται στη Euroleague και στην έναρξη της “διαβολοβδομάδας” όπου θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (30/10, 21:05) και τον Ολυμπιακό (1/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-37, 70-55, 89-73