ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Ο κουρασμένος και με ελλείψεις Παναθηναϊκός λύγισε με 73-66 το εξαιρετικό Μεσολόγγι στο ΔΑΚ Αγρινίου, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε απόψε η 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το μαχητικό Μεσολόγγι Baxi μετά από το αρχικό 3/3 με το οποίο έκανε τα πρώτα του βήματα στην κατηγορία, μετράει πλέον πέντε διαδοχικές ήττες. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα.

Ο Γιώργος Βόβορας δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Σέλβιν Μακ, Άαρον Γουάιτ και Ζακ Όγκουστ, ενώ άφησε εκτός δωδεκάδας για λόγους ξεκούρασης τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Μετά το αρχικό 7-2 και 10-5 του Μεσολογγίου, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 12-19 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (16-30), για να κλείσει το ημίχρονο με 28-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά διατηρήθηκε κοντά σε διψήφια επίπεδα, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα (7/30).

Το εξαιρετικό Μεσολόγγι ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα την τελευταία περίοδο, προηγήθηκε με 62-61, 4’46” πριν το τέλος και ο Γιώργος Βόβορας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη, πέντε συνεχόμενοι πόντοι του κορυφαίου του αγώνα Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Παπαγιάννη… ξεκόλλησαν τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησαν σε μια δύσκολη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Παπαπέτρου (19π.), Παπαγιάννης (12π.) και Μποχωρίδης (11π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Φέργκιουσον (17π.), Μπράουν (14π.) και Χατζηνικόλας (10π.).

Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφει όλη του την προσοχή στον εκτός έδρας αγώνα της Τρίτης (22/12, 21:15) κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι “πράσινοι” θα ταξιδέψουν στο Ισραήλ την ημέρα του αγώνα (22/12) εξαιτίας των ταξιδιωτικών περιορισμών που υπάρχουν λόγω του κορονοϊού.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73