Με κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς νίκησαν με 106-94 τους Ορλάντο Μάτζικ το βράδι της Κυριακής (5/5) και με 4-3 νίκες προκρίθηκαν στον Β’ γύρο των playoffs της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ, όπου τους περιμένουν οι Μπόστον Σέλτικς.

Η πρώτη νίκη των Καβαλίερς σε σειρά playoffs από το 2018, ολοκληρώθηκε το βράδι της Κυριακής του Πάσχα, όπου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μισό κι από το -18, έφτασαν δίχως άγχος στη νίκη, σε μια σειρά που και στα επτά παιχνίδια νίκησε ο γηπεδούχος.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν πρωταγωνιστής, σε μια πεντάδα διψήφιων σκόρερ για τους Καβαλίερς, αφού πέτυχε 39 πόντους.

Ο Έβαν Μόμπλεϊ είχε 11 πόντους-16 ριμπάουντ, ο Κάρις ΛεΒερτ 15 πόντους και ο Μαξ Στρους 13.

Το Κλίβελαντ κατατρόπωσε τους Μάτζικ στο τρίτο δωδεκάλεπτο με 33-15 επιμέρους σκορ, και στο τελευταίο δεν ένιωσε ποτέ την απειλή.

Οι Μάτζικ, από τις πιο fun to watch ομάδες τη φετινή σεζόν, φάνηκε να πληρώνουν την απειρία τους, ήταν απελπιστικά άστοχοι στο δεύτερο μισό, αλλά με τόσο νεανική ομάδα, έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.

Ο Πάολο Μπανκέρο πέτυχε 38 πόντους, τους 24 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Φραντς Βάγκνερ βρέθηκε ίσως στην πιο άστοχη βραδιά της καριέρας του με 1/15 σουτ, τα 0/5 τρίποντα, ενώ ο Τζέιλεν Σαγκς είχε 2/13!

Τα δωδεκάλεπτα: 18-24, 43-53, 76-68, 106-94

NBA 2024: Το πανόραμα των Playoffs