Η πρωτοπόρος Φενέρμπαχτσε (22-4) επέστρεψε από το -13 και λύγισε με 88-82 την Μπαρτσελόνα (15-11), στην κατάμεστη “Ulker Sports and event Hall”, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague. MVP o τρομερός Κώστας Σλούκας (22π. με 5/5 τρίποντα, 11ασ.), πολύ καλός και ο Μπόμπι Ντίξον ή Μοχάμεντ Άλι (19π.)!

O Σβέτισλαβ Πέσιτς αποβλήθηκε μετά από ένα λεπτό αγώνα με δύο τεχνικές ποινές, όμως η Μπαρτσελόνα, μετά το αρχικό 6-2 υπέρ της Φενέρ, έτρεξε ένα σερί 21-10 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ισορρόπησε το παιχνίδι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το… εύθραυστο 37-38.

Νέο ξέσπασμα των Καταλανών με συνεχόμενα τρίποντα από Ρίμπας και Μπλάζιτς στην τρίτη περίοδο τους έφερε στο +13 (37-50), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 52-61.

Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, με τη βοήθεια του κόσμου τους που έκανε ένα ακόμα sold out, προηγήθηκαν με 79-77 στο 38′, με τον ασταμάτητο Κώστα Σλούκα να φτάνει τους 22 πόντους με 5/5 τρίποντα!

Ένα ακόμα τρίποντο του Μαχμούτογλου από την 11η ασίστ του Σλούκα έκανε το 84-78 και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, αφού η Φενέρ ήταν ψύχραιμη από την γραμμή των βολών.

MVP της αναμέτρησης ο εντυπωσιακός Κώστας Σλούκας, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους και 11 ασίστ, έχοντας 2/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 3/4 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82