Μπάγερν-Εφές

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία λύγισε την Αναντολού Εφές με 83-71 στην «Audi Dome Arena».

H πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε αφυπνιστεί για τα καλά, να όμως που ήρθαν δύο σερί ήττες από Μπαρτσελόνα και Μπάγερν.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβαλαν 27 πόντους, μαρτυρώντας ότι η Εφές δεν θα περάσει εύκολο βράδυ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σέιν Λάρκιν βελτιώθηκε, όμως δεν αρκούσε αυτό για να πάρει τα ηνία η ομάδα του.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου η Μπάγερν πήγε στο +10. Η Εφές μάζεψε τη διαφορά και πήρε προς στιγμήν το προβάδισμα. Ώσπου η περίοδος έκλεισε στο οριακό 66-64.

Με ένα επιμέρους 9-2, η βαυαρική ομάδα απέκτησε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι οι φιλοξενούμενοι δεν πλησίασαν ποτέ, αφού πέτυχαν μόλις 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και το ματς δεν έγινε ντέρμπι.

Καταλυτικοί για το 7-7 της Μπάγερν ήταν οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Όγκουστιν Ρούμπιτ και Ντεσόν Τόμας των 18 πόντων.

Μάταια προσπάθησε να αποτρέψει το αντίστοιχο ρεκόρ για την Εφές οι Σέιν Λάρκιν, Ροντρίγκ Μπομπουά των… αντίστοιχων πόντων (18)!

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 44-38, 66-64, 83-71